Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Yemek ve Gıda ürünleri

Yemek Tarifleri, Yemek hazırlama teknikleri, Organik gıdalar. Beslenme ve sağlık. Yemeklerin sunulması ve servisi. Sebzeleri pişirmede dikkat edilecek konular. İçeceklerin hazırlanması ve sunulması. Salata ve Soslar. Yiyecek çeşitleri ve dondurucuda saklanması için yapılması gerekenler.


Yemek sosları 2

Soslar 1 dersinde sosların önemi ve çeşitleri konusuna yer vermiştik. Soslar 2 dersinde temel kahverengi soslardan demi glace (dömi glas) ve velauté (velüte) sauce; hazırlanışını, türeyenlerini ve kullanıldığı yerleri öğreneceksiniz. Temel kahverengi soslardan olan demi glace sauce, önceleri espagnole (ispanyol) saucenin türeyeni olarak hazırlanırdı ve bu şekilde bilinirdi. Artık espagnole sauce kullanılmaz hale gelmiş ve direk demi glace sauce hazırlanır olmuştur. Espagnole sauce pek çok klasik mutfakta temel öğe olarak kabul edilen basit bir kahverengi sos kahverengi meyane, kahverengi (fond) et suyu, domates püresi, otlar ve baharatlarla birlikte ağır ateşte pişirilerek elde edilir. Demi glace sauce elde edebilmek için kahverengi fond ve espagnole sauce yarı yarıya karıştırılır ve yarı yarıya suyu uçurularak elde edilirdi. Ancak günümüzde kahverengi fond; kavrulmuş kemik ve et parçaları, mire poix sebzeler, otlar ve baharatlarla birlikte ağır ateşte kaynatılıp süzülmesiyle demi glace sauce hazırlanmaktadır. Mutlaka türetilerek kullanılır. Kaliteli hazırlanmış demi glace sauce direk olarak da kullanılabilir. Genellikle pahalı etler, av etleri gibi özel yemeklere eşlik eder. Velauté sauce ise temel beyaz soslardandır. Beyaz (fond) et sularından bir tanesiyle bechamel sosa benzer şekilde hazırlanır. Hazırlandığı fonda göre isim alır. Velauté de volaille (tavuk velüte), velauté de poisson (balık velüte), velauté de veau (dana velüte) gibi. Bu soslara krema eklenerek hazırlanırsa suprême sauce adını alır. Kaliteli ve pahalı beyaz et et yemekleriyle kullanılır. Çeşitli ilavelerle türeteyenleri hazırlanabilir. Lezzetli yemekler hazırlamanız dileğiyle

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler