Cahilim

Ahşap ve Mobilya


Ahşap Mobilya spirali döşemek

2010-01-14 16:00:42

Ahşap teknolojisi alanı işlevsel değerleri ile mekânların kullanışlığını, estetik değeriyle de yaşadığımız ve çalıştığımız mekânların sıcak, sevimli ve renkli bir ortam hâline gelmesini sağlar. Bu alan, sanatı ve tekniği birleştirerek ürünü ortaya çıkarır. Alanda ahşap ve ahşap ürünleriyle birlikte boya, vernik, renk, cam, plastik, çelik ve metal gibi gereçler de kullanılmaktadır. Bu alanın sağladığı istihdam olanakları, mevcut ve potansiyel olarak sahip olduğu katma değer yaratma gücüyle ülkemizin önemli faaliyet sektörlerinden birisidir. Eskiden döşeme ve döşemecilik dendiği zaman genel olarak koltuk ve kanepe gibi oturma ve dinlenme mobilyaları akla gelirdi. Özellikle sandalyeler masif ağaçtan veya oturma yüzeyleri kontrplak vb. suni tablalı olarak çıplak uygulanır, yataklar ise içi yün ve pamuk doldurulmuş torbalar olarak düşünülürdü. Gelişen döşemecilik ise sadece oturma ve dinlenme mobilyalarını değil yatma mobilyalarını da içine alacak şekilde genişlemiş, bununla da kalmayarak oturma, dinlenme ve yatma mobilyalarının kullanma kolaylığı ile donatılmasını sağlayan örtü, kılıf gibi uygulamaları ve bu tür mobilyalar dışında bazı dekoratif çalışmaları da kapsamı alanına almıştır. Spiral yaylı sert döşeme, döşeme alanında çok uygulanan tekniklerden birisi değildir. Uygulamanın zor ve ekonomik olmayışı bu tekniği çok tercih edilmeyen ve yaygın kullanım alanı bulunmayan teknik durumuna getirmiştir. Spiral yaylı sert döşeme genellikle fabrika tarzı seri üretim yapan işletmelerde uygulama alanı bulmaktadır. Bu derste spiral yaylı sert döşemeye zemin yapmayı, dolgu gereci koymayı ve yüz gereci takma uygulamalarını yaparak el becerinizi geliştirirken spiral yaylı sert döşeme yapımında kullanılan gereçleri, alet ve makineleri, döşeme tezgâhı ve döşeme atölyelerini tanıyacak kullanım alanlarını öğreneceksiniz.

Oyma Mobilya Çeşitleri

2010-01-13 22:38:20

Ahşap teknolojisi alanı işlevsel değerleri ile mekânların kullanışlığını, estetik değeriyle de yaşadığımız ve çalıştığımız mekânların sıcak, sevimli ve renkli bir ortam hâline gelmesini sağlar. Bu alan sanatı ve tekniği birleştirerek ürünü ortaya çıkarır. Alanda ahşap ve ahşap ürünleriyle birlikte boya, vernik, renk, cam, plastik, çelik ve metal gibi gereçler de kullanılmaktadır. Bu alanın sağladığı istihdam imkânları, mevcut ve potansiyel olarak sahip olduğu katma değer yaratma gücüyle, ülkemizin önemli faaliyet sektörlerinden birisidir. Ahşap teknolojisinin gelişmiş olduğu ülkemizde gerek yurt içi gerekse yurt dışı giderek artan ihtiyaçları karşılamada ahşap süslemeciliği önemli katkılar sağlamaktadır. Yüzey oymacılığı ahşap süsleme dalının vazgeçilemez bir parçasıdır. Motif-desen bilgisini alacak, özgün Selçuklu Osmanlı ve Türk süsleme sanatının yansıtıldığı özellikle sandık, sandalye, sehpa ve rahle gibi mobilyalar yapabileceksiniz. Yüzey oyma yapımı esnasında süsleme çeşitlerini, hangi ağaçlardan yapıldığını, üretim basamaklarını ve makine oymacılığını öğrenerek uygulamasını yapabileceksiniz.

Mobilya sipariş formu

2010-01-13 22:17:13

Ahşap teknolojisi alanı işlevsel değerleri ile mekânların kullanışlığını, estetik değeriyle de yaşadığımız ve çalıştığımız mekânların sıcak, sevimli ve renkli bir ortam hâline gelmesini sağlar. Bu alan sanatı ve tekniği birleştirerek ürünü ortaya çıkarır. Alanda ahşap ve ahşap ürünleriyle birlikte boya, vernik, renk, cam, plastik, çelik ve metal gibi gereçler de kullanılmaktadır. Bu alanın sağladığı istihdam olanakları, mevcut ve potansiyel olarak sahip olduğu katma değer yaratma gücüyle, ülkemizin önemli faaliyet sektörlerinden birisidir. Bu derste sizlerin ölçü alma, malzeme listesi oluşturma, maliyet çıkarma, şartname hazırlama gibi iş yapımından önce yapılması gereken önemli noktaların uygulama kurallarını, hesaplama ve çizim tekniklerini göreceksiniz. Hazır mobilyaları müşteri, mobilya mağazalarında görerek beğenir. İstek ve zevkine uygunsa satın alır. Fakat evinin ölçüsüne uygun bir mobilya yaptırmak isteyen kişi bizim müşterimizdir. Bize mobilya yaptırmak isteyen kişinin, istediği mobilya hemen karşısında yoktur. Belirli aşamalardan sonra, zaman içersinde bizler tarafından imalatı yapılacaktır. İşte sipariş almanın önemi, bir müşterinin bize iş yapımı için başvurduğu an başlar. Yapılacak olan mobilya isimlendirilirken sipariş mobilya olarak isimlendirilir. Mobilya yapımında müşteri isteklerini karşılayamayan, yerin ölçüsüne uymayan, kullanım yerindeki şartlara uyum göstermeyen mobilya kısa süre sonra kullanılmayan mobilya olacağından, bu unsurlar mobilya yapımında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardır. Müşterinin istekleri karşılıklı diyalog ve anlayışla çözüme ulaştırılmalıdır. Burada bizlere mesleki bilgimizi ortaya koyma açısından birçok görevler düşmektedir. Çünkü müşteri her zaman haklıdır. En iyi mobilyayı sunma isteği belli kuralları ortaya çıkarmaktadır. Bu kuralları göz ardı etmeniz mesleki çevrenizi geliştirmenize engel olacaktır. Sizlerinde, istek ve ilginizle sipariş alır duruma gelebilmeniz, dersi iyi kavrayıp gerekli uygulamaları yapmanızla gerçekleşebilecektir.

Mobilya Döşeme kumaşları

2010-01-13 22:16:13

Eskiden döşeme ve döşemecilik dendiği zaman genel olarak koltuk ve kanepe gibi oturma ve dinlenme mobilyaları akla gelirdi. Özellikle sandalyeler masif ağaçtan veya oturma yüzeyleri kontrplak vb. suni tablalı olarak çıplak uygulanır, yataklar ise içi yün ve pamuk doldurulmuş torbalar olarak düşünülürdü. Gelişen döşemecilik ise sadece oturma ve dinlenme mobilyalarını değil yatma mobilyalarını da içine alacak şekilde genişlemiş, bununla da kalmayarak oturma, dinlenme ve yatma mobilyalarının kullanma kolaylığı ile donatılmasını sağlayan örtü, kılıf gibi uygulamaları ve bu tür mobilyalar dışında bazı dekoratif çalışmaları da kapsamı alanına almıştır. Helezon yaylı sert döşeme bilgi, beceri ve deneyim gerektiren, yapımı zaman ve işçilik gerektiren bir döşeme tekniğidir. Geçmişten günümüze klasik tarz oturma mobilyalarında yoğun olarak kullanılmaktaydı. Günümüzde makineleşme ve değişik dolgu gereçlerinin ortaya çıkmasıyla el işçiliğine dayalı üretim yapan ve işletmelerin büyük çoğunluğunu oluşturan küçük atölyelerde uygulama alanı azalmıştır. Bu derste helezon yaylı sert döşemeye zemin yapmayı, dolgu gereci koymayı ve yüz gereci takma uygulamaları yaparak el becerinizi geliştirirken helezon yaylı sert döşeme yapımında kullanılan gereçleri, alet ve makineleri, döşeme tezgâhı ve döşeme atölyelerini tanıyacak kullanım alanlarını öğreneceksiniz.

Modüler Mobilya sistemleri

2010-01-13 22:10:12

Ahşap teknolojisi alanı, işlevsel değerleri ile mekânların kullanışlılığını, estetik değeriyle de yaşadığımız ve çalıştığımız mekânların sıcak, sevimli ve renkli bir ortamı hâline gelmesini sağlar. Bu alan sanatı ve tekniği birleştirerek ürünü ortaya çıkarır. Alanda ahşap ve ahşap ürünleriyle birlikte birçok malzeme ve makine kullanılır. Mobilya sektörü, modanın etkisinde kalan bir sektördür. Teknolojik gelişmeler ve değişen zevklerin sonucunda insanların istekleri de değişmektedir. Değişen toplum yapısına paralel olarak ihtiyaçların artması ile seri üretim yapan işletmelerin ve fabrikaların çoğalması tabi bir sonucudur. Bu yeni üretim anlayışı daha kısa sürede daha az insan gücü ile daha çok ürün yapmayı hedefler. Bu anlayışa en fazla cevap veren mobilya ise derser mobilyadır. Mobilya imalatçılığı endüstrisinde derser mobilya üretiminde tablalı malzemelerin seri olarak teknolojiyi kullanarak en az fire ile en kısa zamanda üretmeye yönelik her gün yeni sistemler gelişmektedir. Yeni malzemeler ve bu malzemeleri işlemek için yeni makineler çıkmaktadır. Bu alanın sağladığı istihdam olanakları çok yüksektir. Ülkemizin mobilya üretimi konusunda dünya çapında faaliyet gösteren sektörlerinden birisidir. Bu derste standartlara ve tekniğine uygun derser mobilya yapabilecek, üretimde kullanılan makineler ve bu makinelerde çalışmak konusunda bilgi sahibi olacak, makinelerde çalışabilecek, makinelerin özelikleri ve çalışma güvenliği hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Masa ve Sandalye süsleme

2010-01-13 22:09:06

Temel işlemler, bir işin yapılmasında mükemmel hale getirilmesinde vazgeçilmez unsurdur. Elde yapılan işlemlerde işlerin özelliklerini teknolojik bilgileri ve beceriyi içerir. Bu özellikler birleştiği zaman ortaya kaliteli ürünler çıkar. Elde yapılan işler her zaman farklı şekilde değerlendirilmiş orjinal olarak nitelendirilmiştir. El becerisini geliştirmek ve teknolojik bilgileri uygulamak için elde işlem yapmak önemli bir aşamadır. Bu aşamayı da en iyi şekilde değerlendirerek için size verilen bilgileri eksiksiz uygulayınız. Çalışma ve güvenlik kurallarına tamamen uyunuz. Bu hem sizin hem de işlerin sağlıklı bir şekilde bitirilmesini sağlayacaktır. Mobilyalarda bulunan elemanların en önemlilerinden birisi de ayaktır. Görüntü ve dayanım açısından mobilyanın tarzına ve ağırlığına uymak zorundadır. Mobilya tarzına uygun seçilmiş ve dayanımı yüksek olan bir ayak gerek görüntü olarak gerekse dayanım olarak mobilya ile bütünleşecektir. Bu sayede ortaya çıkan iş kalite ve görüntü yönünden sağlıklı olacaktır. Birde unutulmaması gereken yaptığınız işlerde yeni teknolojileri ve gelişen farklı tarzları takip ediniz. Uygulamalarınızda bunları kullanınız veya siz bu akımlara öncü olunuz. Bu sayede hem mobilya sektörünün gelişimini hemde kendi gelişiminizi sağlamış olacaksınız.

Sandalye giydirme nasıl yapılır

2010-01-13 22:07:24

Ahşap yüzyıllar boyu mekânların vazgeçilmez gereci olarak kullanılmış, ortamı sıcak bir hale getirmiştir. Ahşabın teknolojiyle birleştirilerek mekânlarda kullanılması insanların yaşamını kolaylaştırmasının yanı sıra konforu da getirmiştir. Ahşap teknolojisi alanında geniş bir yelpazeye sahiptir. Üretim ve kullanım olarak çeşitli dalları barındırmaktadır. İş gücü ve ekonomik açıdan da birçok katkıları vardır. Artan talepler ve değişen beğeniler üretilen ürünlerin sınırlarını zorlamakta her geçen gün ürün çeşitliliği ve teknikler eklenmektedir. Ahşap arkalıklar oturma grubu mobilyalarının önemli elemanlarından biridir. Rahat bir oturmanın olabilmesi için arkalık ölçülerini bilecek mobilyanın tarzına uygun el aletleri ve el makinelerini kullanarak düz veya eğmeçli arkalık yapabileceksiniz. Sizler, baş döndürücü bu gelişime ayak uydurabilmek için gelişen teknolojileri takip edebilecek, kullandığınız el aletlerini ve el makinelerini, ahşap gereçleri çok iyi tanıyacak bunların uygulamasını en doğru şekilde yapabileceksiniz.

Mobilya Dolgu verniği

2010-01-13 22:06:01

Ahşap teknolojisi alanı işlevsel değerleriyle mekânların kullanışlığını, estetik değerleriyle de yaşadığımız ve çalıştığımız yerlerin sıcak, sevimli ve renkli bir ortam haline gelmesini sağlar. Bu alan sanatı ve tekniği birleştirerek ürünü ortaya çıkarır. Alanda ahşap ve ahşap ürünleriyle birlikte boya, renk, cam, plastik, çelik ve metal gibi gereçler de kullanılmaktadır. Türkiye’de bu sektör hızla gelişmekte ve büyümektedir. Ülkemizde küçük ve orta ölçekli işletmeler giderek şirketleşmekte ve bu alanda ciddi miktarda elemana ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüzde herhangi bir mesleği öğrenmek, mutlaka uygulamalı bilimsel eğitimden geçmeyi zorunlu hale getirmektedir. Artık hiçbir meslek ilk öğrenildiği şekilde kalmamakta, sürekli alanında yenilenmeyi gerektirmektedir. Dolgu verniği yapmak konusu, mobilya yapımının temel işlemlerindendir. Dolgu verniği yapımı işin uygun renk ve görünümde yapmak mobilyaların kalitesini ve görünüşünü etkiler. Bu dersi tamamladığınızda; selülozik dolgu verniği yapmayı, sentetik dolgu verniği yapma, poliüretan dolgu verniği yapma, polyester dolgu verniği yapma,akrilik dolgu verniği yapma,su bazlı dolgu verniği sürme uygulaması yapmayı öğreneceksiniz. Bu işlemlerde, vernik, tiner, zımpara uygulamalarını tekrar ederek bilgilerinizi pekiştireceksiniz. İşletmeler, ürettikleri ürünün imalat aşamalarında gereken titizliği göstermek zorundadırlar. Bunun için vernik işlemlerinin temiz ve kurallara uygun olarak yapılması şarttır. Burada önemli olan gelişen teknolojiyi sürekli takip edip alanınızda uygulamanız ve gelişen yeniliklere ayak uydurabilmenizdir. Konuyla ilgili değişik uygulama örnekleri göreceksiniz. Bu örnekleri biraz daha çoğaltmanız mümkündür. Dersi tamamladığınızda ülkemizin ve sanayimizin nitelikli insan gücü ihtiyacını bir birey olarak karşılamanız yanında ülkenize, çevrenize, ailenize ve kendinize faydalı olma mutluluğunu ve sevincini yaşayacaksınız.

Mobilya Depolama

2010-01-13 22:05:27

Ahşap teknolojisi alanı, işlevsel değeriyle mekânların kullanışlılığına katkıda bulunarak estetik değeriyle de yaşadığımız ve çalıştığımız mekânların sıcak, sevimli ve renkli ortamlar hâline gelmesini sağlar. Bu alan, sanatı ve tekniği birleştirerek ürünü ortaya çıkarır. Alanda ahşap ve ahşap ürünleriyle birlikte boya, vernik, renk, cam, plastik, çelik ve metal gibi gereçler de kullanılmaktadır. Bu alan, sağladığı istihdam olanaklarıyla, mevcut ve potansiyel olarak sahip olduğu katma değer yaratma gücüyle ülkemizin önemli faaliyet sektörlerinden birisidir. Ahşap teknolojisi alanında ürünün yapım işlemleri kadar depolama yapmak da önem taşımaktadır. Depolama yapmanın asıl amaç ürünün özelliklerini bozmadan ambalajlayarak istiflemek, güvenli bir şekilde sevkıyatını sağlamaktır. Mobilya sektöründe ambalajın sağlamlığı, içindeki mobilyayı koruyan nitelikte olmalıdır. Ambalajın üzerindeki etikette paketin içeriği tanıtılmalıdır. Değişik şekilde hazırlanan paketler, folyolama makineleri, bantlama gereçleri kullanıldıktan ve etiketleme işlemleri yapıldıktan sonra uygun şekilde istiflenmelidir. Bu istiften sonra; forkliftler, transpaletler vasıtası ile güvenli bir şekilde sevk yapılabilmektedir. Ahşap teknolojisinde son yıllarda depolama ve ambalaj büyük önem taşımakta işin önemi her geçen gün artmaktadır. Uluslararası paketleme ve sevkıyat yapan işletmelerde nitelikli eleman ihtiyacı doğmaktadır. Edindiğiniz her bilgi, kazandığınız her beceri, bu sektörde sizi mutlaka etkin ve yetkin bir eleman konumuna getirecektir. Bu derste ambalaj ve sevkıyat kurallarını ve tekniklerini öğrenecek ve uygulayacaksınız. Böylece derste verilen ambalaj ve sevkıyat yapma bilgisine sahip olacaksınız.

Aksesuar Mobilyaları

2010-01-13 21:14:57

Aksesuar mobilya yapmak konusu, mobilya yapımının temel işlemlerindendir. Aksesuar mobilya yapımı işin ölçüsüne uygun renk ve ölçüde mobilya seçip yapmak mobilyaların kalitesini ve görünüşünü etkiler. Bu dersi tamamladığınızda; fiskos masası yapmayı, duvar etajeri yapma ve küçük ölçülerde süs eşyalarını yapmayı öğreneceksiniz. Bu işlemlerde, tutkal, işkence, zımpara ve sistireleme uygulamalarını tekrar ederek bilgilerinizi pekiştireceksiniz. İşletmeler, ürettikleri ürünün imalat aşamalarında gereken titizliği göstermek zorundadırlar. Bunun için fiskos yapımı, duvar etejeri yapımı işlemlerinin temiz ve kurallara uygun olarak yapılması şarttır. Burada önemli olan gelişen teknolojiyi sürekli takip edip alanınızda uygulamanız ve gelişen yeniliklere ayak uydurabilmenizdir. Konuyla ilgili değişik uygulama örnekleri göreceksiniz. Bu örnekleri biraz daha çoğaltmanız mümkündür. Dersi tamamladığınızda ülkemizin ve sanayimizin nitelikli insan gücü ihtiyacını bir birey olarak karşılamanız yanında ülkenize, çevrenize, ailenize ve kendinize faydalı olma mutluluğunu ve sevincini yaşayacaksınız.

Mobilya Kenar Kaplama nasıl yapılır

2010-01-13 12:32:52

Günümüzde herhangi bir mesleği öğrenmek, mutlaka uygulamalı bilimsel eğitimden geçmeyi zorunlu hale getirmektedir. Artık hiçbir meslek ilk öğrenildiği şekilde kalmamakta, sürekli alanında yenilenmeyi gerektirmektedir. Kenar kaplama işlemleri de ahşap teknolojisi sektörünün her alanında uygulama imkânı bulmaktadır. Mutlaka çözülmesi gereken bir işlemdir. Bu dersi tamamladığınızda kenar kaplama işleminin amaçlarını, gerekliliğini anlayacak masif ve diğer gereçlerle kenar kaplama alet ve makinelerini tanıyacak ve kenar kaplama işlemini yapabileceksiniz. Bu işlemleri yaparken değişik kenar kaplama gereçlerini, tutkalları ve yapıştırma makinelerini öğreneceksiniz. Aşağıda bunlarla ilgili birkaç örnek verilmiştir. Bu örnekleri biraz düşünerek daha da çoğaltabilirsiniz. Þunu asla unutmayınız makineyi ne kadar değişik amaçlı kullanabilirseniz o kadar verimli çalıştırabiliyorsunuz demektir. Ne kadar çok çalışırsanız o kadar tecrübe sahibi olursunuz ama hiçbir zaman güvenlik kurallarını elden bırakmayınız. Her zaman dikkatli çalışınız. Ülkemizin ve sanayimizin nitelikli insan gücü ihtiyacını bir birey olarak karşılamanız yanında ülkenize, çevrenize, ailenize ve kendinize faydalı olma mutluluğunu ve sevincini yaşayacaksınız

Ahşap Mobilya Renk Numunesi

2010-01-13 12:31:40

Ahşap teknolojisinin gelişmiş olduğu ülkemizde gerek yurt içi, gerekse yurt dışı, giderek artan ihtiyaçları karşılamada mobilya imalatı, ahşap doğrama, ahşap iskelet, ahşap süsleme, ahşap tekne imalatı dalları için gerekli olan üst yüzey işlemlerinin en güzel ve sağlıklı şekilde yapılabilmesi için ahşap üst yüzey işlemleri dalı önemli katkılar sağlamaktadır. Renk numunesi hazırlama, ahşap üst yüzey işlemleri dalının vazgeçilemez bir parçasıdır. Her türlü ahşap malzeme için gerekli olan vernik ve boya numunesi hazırlama tekniklerini öğreneceksiniz. Vernik ve boya numunesi niçin yapılır, neden gereklidir, avantajları nelerdir, yapımında kullanılan malzemeler nelerdir, öğrenecek ve ihtiyaca uygun vernik ve boya numunesi yapabileceksiniz.

Ahşap Mobilya Lekeleri Çıkarma

2010-01-13 12:29:55

Ahşap teknolojisi alanı işlevsel değerleri ile mekânların kullanışlığını, estetik değeriyle de yaşadığımız ve çalıştığımız mekânların sıcak, sevimli ve renkli bir ortam hâline gelmesini sağlar. Bu alan sanatı ve tekniği birleştirerek ürünü ortaya çıkarır. Alanda ahşap ve ahşap ürünleriyle birlikte boya, vernik, renk, cam, plastik, çelik ve metal gibi gereçler de kullanılmaktadır. Ahşap teknolojisinin gelişmiş olduğu ülkemizde gerek yurt içi, gerekse yurt dışı, giderek artan ihtiyaçları karşılamada mobilya imalatı, ahşap doğrama, ahşap iskelet, ahşap süsleme, ahşap tekne imalatı dalları için gerekli olan üst yüzey işlemlerinin en güzel ve sağlıklı şekilde yapılabilmesi için ahşap üst yüzey işlemleri dalı önemli katkılar sağlamaktadır. Lekeleri çıkarma, ahşap üst yüzey işlemleri dalının vazgeçilemez bir parçasıdır. Her türlü ahşap malzeme için gerekli olan lekelerin çıkarılması tekniklerini öğreneceksiniz. Lekeleri çıkarma niçin yapılır, neden gereklidir, avantajları nelerdir, yapımında kullanılan malzemeler nelerdir, öğrenecek ve ihtiyaca uygun lekeleri çıkarma işlemi yapabileceksiniz