Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Yemek ve Gıda ürünleri

Yemek Tarifleri, Yemek hazırlama teknikleri, Organik gıdalar. Beslenme ve sağlık. Yemeklerin sunulması ve servisi. Sebzeleri pişirmede dikkat edilecek konular. İçeceklerin hazırlanması ve sunulması. Salata ve Soslar. Yiyecek çeşitleri ve dondurucuda saklanması için yapılması gerekenler.


Et ve Sakatat yemekleri

Zengin ve çok renkli bir damak tadına sahip olan Türk mutfağı, dünya mutfakları arasında da ilk üçün arasındadır. Büyük çoğunlukla tarım ve hayvansal ürünlere dayanan Türk mutfağı, coğrafî bölgelere, sosyal yapıya göre farklılık gösterirse de gelenek ve göreneklerin de nostaljik bir temsilcisi görünümündedir. Bu durumda Türk mutfağının yöresel özelliklerini kaybetmeden tanıtılarak gelecek nesillere taşınmasını sağlamanın ne kadar gerekli olduğu ortaya çıkar. Ülkemizin gelecek yıllarda turizm alanında çok büyük ve hızlı ilerlemeler kaydetmesi açısından da kalifiye personel ihtiyacı çok önem kazanmaktadır. Türk Mutfağının layık olduğu yerlere taşınması ve hak ettiği yerde kalması kaliteli ve eğitimli personelin yeterliliği sayesinde olacaktır. Aynı zamanda yöresel lezzet ve tatlarımızın daha ön plana çıkarılması ve turizmde ürün çeşitlendirilmesini de sağlayacaktır. Bu alanın büyük bir parçası olan Et ve Sakatat Yemekleri dersiyle alacağınız yeterlilik sizin bu alanda iyi yer edinmenizde büyük bir adım olacaktır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler