Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Yemek ve Gıda ürünleri

Yemek Tarifleri, Yemek hazırlama teknikleri, Organik gıdalar. Beslenme ve sağlık. Yemeklerin sunulması ve servisi. Sebzeleri pişirmede dikkat edilecek konular. İçeceklerin hazırlanması ve sunulması. Salata ve Soslar. Yiyecek çeşitleri ve dondurucuda saklanması için yapılması gerekenler.


Salata hazırlama ve servisi

Günümüz dünyasında insanların hayat standartları ve beklentileri sürekli gelişerek artmaktadır. Bunun doğal sonucu olarak Turizm işletmelerinin insanların beklentilerine cevap verebilmesi ve onları kendi işletmelerine çekebilmesi bazı farklılıkları ve özellikler ortaya koymasını gerektirmektedir. Yiyecek içecek sektörü insanların sadece yaşamlarını idame etmeleri için gıdaları misafirlere sunmak anlayışından yavaş yavaş sıyrılmaya başlamıştır. Günümüz insanı beslenmesini gerçekleştirirken kendini sosyal bir çevreye sokmak, değişik kişilerle tanışmak, hoşça vakit geçirmek, eğlenmek, değişik sosyal aktivitelere katılmak istemektedir. Bu beklentisi olmasa işletmelerde yemeğini yemek yerine kendi evinde yemek yemeği tercih ederdi. Günümüz insanının bu beklentilerini karşılamayı hedefleyen yiyecek-içecek işletmeleri hazırladıkları ürünlerin bir kısmını insanların gözü önünde yani misafir masasında hazırlamayı tercih etmektedir. Misafir masasında yemeklerin hazırlanması çok eski zamanlardan günümüze yansıyan servis usullerinin bir parçası olsa da misafire verilen önemi vurgulamak, misafire gösteri yapmak, servis kalitesini yükseltmek, yemekte misafire yardımcı olmak, işletmenin reklamını yapmak amacıyla bir çok işletme tarafından özellikle tercih edilmektedir. Salatalar; ev ve ticarî mutfakların vazgeçilmez bir parçasıdır. Her yemekte başlı başına bir besin öğesi olarak veya ana yemeği tamamlayan bir lezzet unsuru olarak mönülerde yer almaktadır. Bu vazgeçilmez yiyecekleri misafirin gözü önünde hazırlayıp onlara sunmak özel bir beceri ve tecrübe istemektedir. Servisini yapacağınız salatayı mutfakta tüm hazırlıklarını yaparak misafire sunabilirsiniz. Ancak misafir açısından hem görünüş hem de lezzet bakımından bir noktasını eksik bırakmış olursunuz. Misafir hazırlanışını görerek yediği bu besinden daha büyük keyif alacağı kuşkusuz kesindir. Bu özellikleri göz önünde bulundurarak işleyeceğimiz bu derste temizliği yapılmış salata grubu yiyeceklerin, karışımların misafirin gözü önünde, misafirin masasında bir nevi misafire Show yaparak nasıl hazırlamanız gerektiğini öğrenecek; büyük yetenek ve tecrübe gerektiren bu uygulamaların becerisini kazanacaksınız. İyi bir servis personeli kendi mesleğinin yanında aynı zamanda bir aşçının bilgi ve azda olsa becerisine sahip olmalıdır. Ders sonunda elde ettiğiniz yeterlilik meslek hayatınızın başarılı, kalifiye bir servis elemanı olmanızın yolunu açacaktır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

yiyeceklerin servise hazırlanması ile ilgili acil bilgi lazımm

19-04-2011 10:02

    Mesaj

    Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Öneriler
    Diğer Dersler