Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Yemek ve Gıda ürünleri

Yemek Tarifleri, Yemek hazırlama teknikleri, Organik gıdalar. Beslenme ve sağlık. Yemeklerin sunulması ve servisi. Sebzeleri pişirmede dikkat edilecek konular. İçeceklerin hazırlanması ve sunulması. Salata ve Soslar. Yiyecek çeşitleri ve dondurucuda saklanması için yapılması gerekenler.


Yumurta pişirme yöntemleri

Omlet, sahanda, Oeufs Brouillès, Scrambled Eggs, Crèpe ve Pan Cake. Yumurta sağlıklı beslenmede önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü besin değeri yüksek, lezzetli, ekonomik ve sevilen bir yiyecektir. Yumurta günlük hayatımızda çeşitli şekillerde hazırlanıp sunulur. Yumurta Türk mutfağının temel malzemesidir. Sıcak ve soğuk yemeklerde, tatlı ve salatalarda hem ana yemek hem de yardımcı malzeme olarak kullanılmaktadır. Ülkemizin turistlerce tercih edilen bir konumda olması nedeniyle, yiyecek-içecek hizmet alanları çalışanları tarafından dünya mutfaklarına açılmak, farklı yemek ve kültürleri öğrenmek zorunlu hale gelmiştir. Yumurta hazırlama teknikleri, hazırlamada kullanılan araç ve gereçler bu derste yer almaktadır. Dünya ve Türk mutfağında kullanılan yumurtadan elde edilen yiyeceklere yer verilmiştir. Dersin hazırlanmasındaki temel amaç, besin değeri yüksek ve elde edilmesi daha kolay olan yumurtanın pişirme ilkelerine uygun ürünler ile çeşitli omlet ve crèpeleri uygulama becerisi kazanmanızı sağlamaktır. Anlatılan yumurta uygulamaları iyi kavrandığı takdirde yiyecek- içecek hizmeti veren her alanda çalışma imkanı bulacaksınız.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

hamdiye peynirli yumurta

önce yunurtalarınızı alıp tavaya kovun.adından bir tabak peynir ilave edin.sonrada pişirin ve afyetle yiyin

12-04-2010 14:56

    Mesaj

    Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Öneriler
    Diğer Dersler