Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Yemek ve Gıda ürünleri

Yemek Tarifleri, Yemek hazırlama teknikleri, Organik gıdalar. Beslenme ve sağlık. Yemeklerin sunulması ve servisi. Sebzeleri pişirmede dikkat edilecek konular. İçeceklerin hazırlanması ve sunulması. Salata ve Soslar. Yiyecek çeşitleri ve dondurucuda saklanması için yapılması gerekenler.


Hamur işi yapımı ve servisi

Yiyecek-İçecek sektörünün en önemli özelliği, bağlı bulunduğu turizm sektörü gibi dinamik ve gelişmelere açık olmasıdır. Günümüzde, eskiden olduğu gibi yine konuğun istek ve ihtiyaçları önemlidir. Bu önemle beraber işletmeler, kendilerine özgü yenilik arayışları ile çalışanlarının yaratıcılıklarını daha fazla desteklemişlerdir. Yiyecek-içecek işletmeleri yaratıcılığın en iyi sergilenebileceği turizm alanlarıdır. Turizm sektörünün Yiyecek-içecek birimlerinde çalışmak için hazırlanan sizlerin temel hedefleri; yeniliklere açık, meslekî sevgi ve yaratıcılığı yüksek, insana ve işine önem veren saygın ve saygılı insanlar olarak yetişmek olmalıdır. Bu öğrenme dersimüzün öncesinde yer alan Yemek Gruplarının Servisi ile ilgili tüm derslerimiz bu dünya kültürünün sunumunu yansıtmaktadır. Çoktan seçmeli mönülerin uygulandığı işletmelerde mönü kartındaki yiyeceklerin belirli bir sıralaması vardır. Bu sıralama konuğun yemeğe başlamak için seçecekleri ile bitirişine kadar olanları kapsamaktadır. Bu öğrenme dersimüzün kapsamını belirleyen hamur işi yemekler ise mönünün önemli değişmez üyelerinden biridir. Dünya mutfaklarında önemli yere sahip hamur işleri genellikle İtalyan ve Fransız mutfağı ürünü olanlardır. Ülkemizde yoğun olarak ise kendi kültürümüze ait, özel bir ürün olan mantı ile İtalyan hamur işleri mönülerde yerini almaktadır. Kültürümüzde yer alan mantının dışındaki özel hamur işlerimiz ise ( börekler, makarnalar, erişteler vb.) İşletmelerde antre ve çeşitli ana yemeklerin yanında garnitür olarak yerini almaktadır. Bu öğrenme dersimüzde hamur işlerinin hazırlanışı, sunumu, sosları ile ilgili temel öğretici bilgiler bulacaksınız.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler