Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Yemek ve Gıda ürünleri

Yemek Tarifleri, Yemek hazırlama teknikleri, Organik gıdalar. Beslenme ve sağlık. Yemeklerin sunulması ve servisi. Sebzeleri pişirmede dikkat edilecek konular. İçeceklerin hazırlanması ve sunulması. Salata ve Soslar. Yiyecek çeşitleri ve dondurucuda saklanması için yapılması gerekenler.


Sebze yemeklerinin servisinde dikkat edilecekler

Öğrenim gördüğünüz alan, ülkemizde geniş iş olanakları sağlayan, istihdam yaratan bir hizmet endüstrisidir. Bu hizmet endüstrisinin de birinci amaç müşteriyi memnun etmektir. Bunu da güler yüzle yapmak şarttır. Otellerde ve restoranlarda yemek servisi çok önemlidir ve kurallarına uygun yapılması gerekir. Bu ders, sebze yemeklerinin servisini kurallara uygun olarak yapabilmenizi sağlayacak bilgileri içermektedir. Bu ders sayesinde okul uygulamalarında, beceri eğitimlerinizde ve sonraki meslek hayatınızda özel servis gerektiren sebze yemeklerinin servisi hakkında teorik ve pratik bilgileri kazanmanızı sağlayacaktır. Ayrıca, bu derste sebze yemeklerinin çeşitleri, kuverleri, garnitürleri, sosları, beraber servis edilen içkileri, kuverlerin şekilleri ve servisin nasıl yapıldığı konusundaki bilgileri de öğrenmenizi sağlayacaktır. Bu ders ile, özel servis gerektiren sebze yemeklerini konuklara sunma yeterliliği kazanacaksınız.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler