Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Seramik

Seramik bölümünde, seramik yapmak isteyeneler için gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz. seramik modelleri, seramik desen örnekleri, seramik yapımı teknikleri, Seramik boyama ve boyama incelikler... seramik üzerine herşey burada.


Seramik Sırlama ve Pişirme

Günümüzde seramik ürünlerin sırlanmasıseri olarak yapılmakta, sırlama işlemi elle veya otomatik olarak gerçekleşmektedir. Elle yapılan sırlama işlemi çok dikkat gerektiren hassas olunmasıgereken işlemlerden oluşur. Mamul yüzeyinde sır dağılımının her yerinde aynıolmasına dikkat edilir. Aynıürünlerin seri olarak sırlanmasında hata payının azaltılması amacıyla otomasyona dayalısırlama sistemleri kullanılmaktadır. Kullanılan sırlama yöntemi ürünün kalitesini doğrudan etkilemektedir. Yüksek kaliteli ürün üretmek pek çok faktörün bir araya getirilip bir uyum teşkil etmesiyle yapılabilir. Özellikle aynırenk tonunda sırların elde edilmesi değişmeyen kalitede üretim elemanlarının bir arada teşkil etmesi sonucu geçekleşir. Bu alanda başarılıolmak, uygun sırlama yöntemini seçerek hatasız sırlama yapmak ve pişirim atmosferi homojen olan fırınlarda istenilen sıcaklıkta pişirimi geçekleştirmekle mümkündür. Seramik üretim teknolojisinin her geçen gün hızla ilerlediği bu zamanda gelişen sırlama teknolojisini yakından takip edip gelişmeleri incelemek için belirli bir alt yapının oluşmasıgerekir. Sır hazırlama yöntemlerini öğrenmek, renk verici oksitleri gereği gibi kullanmak, şeffaf sırlarırenklendirmek, sırlama yöntemlerini uygulamak ve sırlıpişirimi gerçekleştirmek bu alt yapının oluşmasınısağlayacaktır. Sırlama teknolojisi alanında elde etmişolduğunuz bilgi ve becerileri kullanarak değişmeyen kalitede sır ve seramik ürünlerin üretimini kolaylıkla gerçekleştirme imkânına sahip olacaksını

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler