Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Seramik

Seramik bölümünde, seramik yapmak isteyeneler için gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz. seramik modelleri, seramik desen örnekleri, seramik yapımı teknikleri, Seramik boyama ve boyama incelikler... seramik üzerine herşey burada.


Seramik süs eşyası çeşitleri

İlk çağlarda yapılan seramikler, plastik haldeki killerin elde şekillendirdikten sonra kurutulup açık havada veya toprağa açılan çukurlarda pişirilmesi ile yapılmış basit kaplardır. Tarih öncesi çağlardan günümüze seramiğin üretim amaçlı şekillendirme yöntemleri ve kültür boyutları, varlığını geliştirerek sürdürmüştür. İlk çağlardan günümüze kadar farklı kültürlerin yaşadığı Anadolu’da bölgelere göre seramik formlar da çeşitlilik gösterir. Yöresel form araştırması ile ilgili kavramları, yörenin form ve dekor özelliklerini doğru olarak öğrendikten sonra konu hakkındaki gözlemlerini kendi sitilini de katarak kâğıda aktarmak, kişinin yaratıcılığına ve el becerisine kalır. Bu dersi tamamladığınızda yöresel seramikleri tanıyarak yörenin form, dekor ve motiflerini etüt edip kendi bilgi ve becerinizi katarak özgün tasarımlar yapabileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler