Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Tekne ve Yat

Tekne ve yat kullanma hakkında bilgi, yat sürme hakkında teknik detaylar. Tekne motoru ve diğer donanım gibi konuları bu bölümde bulabilirsiniz. Sizde yat ve teknelere meraklıysanız bu bölümdeki bilgileri seveceksiniz.


Gemi ve tekne ana gövde yapımı

Gemiler suyun üzerinde olduklarından sürekli sallantı hâlindedirler. Özellikle dalgalı denizlerde bu sallantı daha da artmaktadır. Dolaysıyla gemi içindeki bütün elemanların gemiye sabitlenmesi gerekir. Bu sabitlemede kullanılan elemanlara faundeyşın denir. Çok komplike olmayan faundeyşınler herhangi bir tertibata gerek duymadan imal edilebilirler. Bu derste çelik gemi inşasında kullanılan yapı elemanlarından faundeyşınler hakkında bilgi, standart, faundeyşın yapımında kullanılan malzeme ve faundeyşın yapım tekniği verilmektedir.. Ana makinenin ve yardımcı makinelerin gemide yerleştirmeleri bu elemanların altına yapılan sağlam temellerle sağlanır. Makinelerin çalışması süresinde oluşan titreşimler ve kötü hava koşulları etkisiyle geminin dalgalar arasında dövünmesi sonucu oluşan zorlamalar ancak makinelerin altına yapılan sağlam temellerle karşılanır. Bu temellere makine faundeyşın veya makine faundeyşınları da denir. Yalnız ana makinenin dinamik etkilerle oluşturduğu zorlamalar problemi çözümlemez. Bütün yardımcı makinelerin de yeterlikle temellenmesi gerekir. Çünkü herhangi bir faundeyşında oluşan titreşim diğer konstriksüyona da geçer. Hatta şaftın yeterlikle faundeyşınlanması ve pervane titreşimlerinin ana yapıya en uygun şekilde geçirilerek söndürülmesi de önemlidir. Özelikle türbinli gemilerde itme yatağının altındaki temellerde çok zaman titreşim görülür.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır