Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Seramik

Seramik bölümünde, seramik yapmak isteyeneler için gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz. seramik modelleri, seramik desen örnekleri, seramik yapımı teknikleri, Seramik boyama ve boyama incelikler... seramik üzerine herşey burada.


Hayvan Motifleri

Türk çini sanatıiçerisinde yer alan hayvansal motif çizimlerini yapabilmek için öncelikle hayvan motiflerinin tarih içerisindeki yerini ve önemini kavramak gerekir. İlk insanlar yaşadıklarımağaraların duvarlarına önce hayvan figürleri ve av sahnelerini gösteren resimler çizmişlerdir. Çünkü o dönemde henüz yazıbilinmediği için iletişim aracıolarak resimler kullanılıyordu. Mağara duvarlarına yapılan bu hayvan figürleri gücün kaynağı olarak görülüyor ve çizdikleri bu figürlerle avda başarıkazanacaklarına inanıyorlardı. Tarihe ışık tutan bu resimlerle, o dönemdeki insanların sosyal hayatları, dinsel ve mitolojik düşünceleri hakkında oldukça önemli bilgilere ulaşılır. Asırlar boyu çok genişbir alana yayılmışolan Türkler de uzun yıllar farklıtoplum ve medeniyetlerle kurmuşolduklarısanat ilişkileriyle bugün hayli zengin bir kültür ve sanat hazinesine sahiptirler. Bu sanat hazinelerinden birisi de Türk çini sanatıdır. Çini sanatının ilk örneklerine Orta Asya’da rastlanır. İlk Türkler savaşve avcılıkla uğraştıklarıiçin sanatçılar, hayvanlarıyakından tanıyarak ustaca resimlemişlerdir. Bu hayvan motifleri ile çini sanatında bir takım sembolik anlamlara yer verilmiştir. Örneğin, tavus kuşunu hayat ağacının dallarına konmuşolarak tasvir ederek onuru ve güzelliği, boğa ve aslan figürleriyle tarım yılının başlangıcını, balık figürleriyle de bolluk ve bereketi işaret ederek, çini sanatına farklıbir üslup ve yorum kazandırmışladır. Sonuç olarak bu dersi başarıile tamamladığınızda, sizler de özgün tasarım ve uygulamalarınızla Klasik Türk çini sanatına, farklıyorumlar getirebileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler