Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Pazarlama

Pazarlama ve Perakende sektörü hakkında teknik bilgiler, Pazarlama yöntemleri ve pazarlamacılık. Sigorta işlemleri, ambalaj, banka işelmeri, muhasebe, ürün takibi, borç ve alacak işlemleri. Pazarlama sektörüne girmek için bilmeniz gereken her türlü bilgi burada


Envanter Defteri Örneği

İşletmelerde dönem sonu işlemleri önemli bir yer tutmaktadır. Dönem sonu işlemleri, işletmede fiili sayımı, sayım sonuçlarının değerlemesini ve sonuçların kaydedilmesini kapsar. Dönem sonu işlemlerinin başlangıç noktası genel geçici mizandır. Dönem sonu envanter işlemlerine başlamadan önce bu mizanın çıkarılmış olması gerekir. Bu mizandaki değerler esas alınarak envanter çalışmaları yapılır. Envanter işlemleri ne kadar sağlıklı yapılır ise, dönem sonunda yapılacak mali toblolar da o oranda güvenilir ve gerçeğe uygun olacaktır. Dönem sonu işlemlerinin yanlış yapılması, mükelleflerin kanunlar karşısında zor duruma düşmelerine sebep olmaktadır. Özellikle değerleme işlemlerinin yapılmasında dikkatli davranılmalıdır. Bu nedenle vergi kanunlarımızda her iktisadi kıymetin değerleme ölçüsü ayrı ayrı verilmiştir. Öğrenme faaliyeti 1’de; dönem sonu işlemlerinin gerekliliğini, ne zaman yapıldığını ve hangi mükelleflerin yapması gerektiğini öğreneceksiniz. Öğrenme faaliyeti 2’de ise; dönem sonu envanter işlemlerinin nasıl yapıldığını ve bunların sonuçlarının muhasebe defterlerine nasıl kaydedildiğini öğreneceksiniz. Ticari işletmelerde dönem sonu işlemleri, önemli bir yer tutmaktadır. Ticari işletmelerde takvim yılı, hesap dönemi olarak kabul edilmiştir. Dönem sonu işlemleri, belli bir tarih itibarıyla işletmelerin mali tablolarını hazırlamak ve bu mali tablolarda yer alacak bilgilerin gerçekliği ve doğruluğunu sağlamaya yönelik olarak yapılan işlemlerdir.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

GÜLAY ATAK ENVANTER

ENVANTER KAYITLARI NASIL OLUR

03-06-2011 16:34

    Mesaj

    Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Öneriler
    Diğer Dersler