Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Olta ve Balıkçılık

Bu bölümde iyi bir balıkçı olmak için ihtiyacınız olan her türlü bilgiyi bulacaksınız. olta çeşitleri, balık çeşitleri, ağ kullanımı, tekneler hakkında genel bilgi. Sizde deniz sevdalısı iseniz bu bölümdeki olta ve ağ bilgilerini seveceksiniz.


Dizel motor ve Jeneratörler 1

Dizel motorları bir tür içten yanmalı motor olup, yakıtın kimyasal enerjisini silindirler içerisinde mekanik enerjiye çevirir. Birkaç beygir gücünden 70000 hp’ye (beygir gücü) kadar yapılan bu motorlar, günümüzün en yüksek verimli ısı makineleridir. Dizel makineleri elektrik enerjisi üretmek üzere termik santrallerde, kara taşımacılığı alanında dizel lokomotif, kamyon, tır ve otobüslerde ve konumuzu oluşturan gemi enerji sistemlerinde çok yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Bu makineler; petrol, orman-kereste, maden ve tarım alanlarında da çok önemli görevler yüklenmişlerdir. 1936 yılında tüm yerkürede 6 milyon beygir gücünde dizel motoru kullanılmakta iken bu miktar 1947 yılında askeri alanlarda kullanılanlarla birlikte 85 milyon beygir gücüne yükseldi. 1956 yılında 20 milyon beygir gücünde dizel motoru yapımı gerçekleştirildi. 1980 yılında sadece ticaret gemilerine uygulan dizel motorların gücü yaklaşık olarak 15 milyon hp (beygir gücü) ye yükseldi. Dizel makinelerinin yük bir yüzdesi motorin adı verilen dizel oil veya marine dizel oil ile çalıştırılmaktadır. Ancak son yıllarda “bunker c” veya fuel ilde ucuz oluşları nedeniyle giderek artan bir oranda ağır devirli ve yüksek güçlü gemi dizel motorlarında kullanılmaktadır. Dizel motorları, sıkıştırılarak basınç ve sıcaklığı yükseltilen hava içerisine püskürtülen yakacağın kendiliğinden tutuşması ilkesine göre çalışır. Bu ilkeye göre ısının işe dönüşümü şöyle olmaktadır: Temiz hava makine silindirleri içerisine emilir ve doldurulur. Piston tarafından sıkıştırılan havanın basıncı ve ona bağlı sıcaklığı artar. Kompresyon oranı olarak basıncı 28-40, atmosfer ve sıcaklık 450-650 °C (santigrat derece) dolaylarındadır. Kızgın havanın içine püskürtülen hava kendiliğinden tutuşur. Çünkü dizel yakacakların tutuşma sıcaklıkları 280-365 santigrat derece dolaylarındadır. Böylece, tutuşmayı yanma izler ve 40- 80 ata basınç ve 1400-1900 santigrat derece sıcaklığında gazlar oluşur. Bu yüksek basınçlı kızgın gazlar piston, varsa piston rod, konnektın rod (biyel) yardımıyla işi krank miline aktarır. Bu olay sırasında, yakıtın yanmasıyla oluşan enerjinin büyük bir kısmı krank milinin dönmesini sağlayan mekanik enerjiye dönüştürülür. Krank mili kendisine iletilen döner hareketi, makine pervane görevi yapıyorsa pervaneye, yardımcı bir makineye veya bir elektrik jeneratörüne aktarır. İş stroku(zaman) sonucu basınç ve sıcaklıkları azalan gazlar silindir dışına atılır ve silindirlerin yeni bir çevrim için temiz hava ile doldurulması olayı yinelenir.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler