Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Seramik

Seramik bölümünde, seramik yapmak isteyeneler için gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz. seramik modelleri, seramik desen örnekleri, seramik yapımı teknikleri, Seramik boyama ve boyama incelikler... seramik üzerine herşey burada.


Ağaç desenli Motifler

Ağaçlar, doğanın ve yaşamın en vazgeçilmez canlılarıdır. Sadece kendi çevremize baktığımızda bile birçok çeşidi ile karşılaşırız. Dünyamız üzerinde bulunan her kıtanın ağaç varlıkları ise iklim şartlarına göre oldukça farklılıklar gösterir. Sonuç olarak; kökleriyle, yapraklarıyla, meyveleriyle, ana gövdeleriyle ve tepelerinde bir taç oluşturan dallarıyla insanların ve hayvanların yaşamını direk olarak etkiler. Ağaçlar, bütün yeryüzünde yaşayan canlıların en irisidir ve ömürleri bütün hayvanlardan daha uzundur. Ağaçlar doğadaki heybetli yapıları ile sanatkârları etkilemişler, hatta bu sanatkârlar ağaca birçok sembol yüklemişlerdir. Türk süsleme sanatları içinde yer alan bütün kollarda çeşitli ağaç motiflerini görmek mümkündür. Bu sanat eserlerinde ağaç motifleri bazen ölümsüzlüğün, bazen evrenin bazense köklenip yerleşmelerin ve göçememelerinden dolayı yerleşikliğin sembolü olarak kullanılmışlardır. Farklı şekil ve yapılara sahip bulunan ağaçlardan özellikle servi, sedir, incir, zeytin, asma, hurma, palmiye, kayın, nar, meşe, vb. ağaçlar Anadolu’da yapılan tüm el sanatlarında, çeşitli stilize motiflerle kullanılmışlardır. Ölümsüzlüğün simgesi olan ağaç formu, çini sanatında da ana motif olarak bol miktarda kullanılmıştır. Çini sanatında kullanılan ağaç motiflerinin çeşitleri, uygulama tekniklerinden dolayı bazı farklılıklar gösterir. Ağaç motifleri dersi ile çini sanatında kullanılan ağaç motiflerinin tanıtılması ve bunlar arasında en fazla kullanılan bahar dalı ile servi ağacı motiflerinin estetik bir üslupla çizilebilmeleri hedeflenmiştir. Bu dersi tamamladığınız zaman sizler servi (selvi) ağacı ve bahar dalı motiflerini; asıllarını bozmadan bir bütün olarak ele alıp çizim tekniğine bağlı kalarak, çeşitli ölçülerde çizebileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler