Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Freze, CNC, Torna, Cad-Cam ve Makine Bilgisi

Bu bölümde çeşitli Makine bölümlerine ait programlar ve makinelerin kullanımı için teknik bilgi bulacaksınız. cad/cam programlarının kullanımından endüstriyel birçok makine kullanımına kadar kapsamlı bilgi verilmiştir. Bilgisayarla CAD katı modelleme çizimi, freze ve torna tezgahları kullanımı. Metal ve mermer işlemede kullanılan teknikler. Plastik Enjeksiyon ve Metal enjeksiyon kalıpları çıkarılması.


Sonsuz Vida ve Dişli Yapımı

Makine elemanları içerisinde önemli bir yere sahip olan dişli çarklar, ve bu dişli çarklar içerisinde kullanılan sonsuz vida ve karşılık dişli sistemini öğrenmeniz sizler için faydalı olacaktır. Bu derste, sonsuz vida ve karşılık dişli sistemini daha iyi kavrayabilmeniz için konu iki ana bölüm halinde ele alınmıştır. Birinci bölümde; sonsuz vida ve vida elemanları tanımlanmış,vida elemanlarının örneklerle hesaplamaları yapılmıştır. Ayrıca sonsuz vidanın üniversal tezgahta yapılış yöntemleri anlatılarak örneklerle dişli çark donanım hesaplamaları yapılmıştır. İkinci ve son bölümde ise karşılık dişlisi ele alınmış, karşılık dişlisi ve dişli elemanları tanıtılmıştır.Dişli yapımı için gerekli hesaplamaları ile ilgili örnekler çözülmüştür.Ayrıca karşılık dişlisinin bir üniversal tezgahta yapım işlem sırası anlatılarak dişli açıldıktan sonra açılan dişlinin kontrolünün yapılması anlatılmıştır. Bu ders sonunda, sonsuz vida ve karşılık dişlisini tanıma ve yapımı ile alakalı gerekli teorik bilginiz olacağı gibi, aynı zamanda tezgah başında sonsuz vida ve dişlisini yapacak pratik bilgiye de sahip olacaksınız.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Zülküf Teşekkürler

Çok işime yaradı. teşekkürler.

02-12-2009 00:58

    Mesaj

    Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Öneriler
    Diğer Dersler