Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Otomasyon

Bu bölümde otomasyon ağırlıklı konular bulabilirsiniz:Bilgisayarlı Otomasyon, PLC, PLC programlama, iş otomasyonu ve Mikrodenetleyiciler, Sayısal işaretler, Sunucu tabanlı otomasyon kontrolleri.


SFC Programlama

Bu ders sonunda, büyük sistemlerin kontrolünü yapabilecek, uzun ve detay gerektiren PLC programlarını küçük bölümlere ayırarak hata yapma riskini en aza indirecek, tüm sistemin programını derser halde yazabileceksiniz. Dolayısıyla sistemin tamamını küçük işlem derslerine ayırabileceksiniz. Bu şekilde program yazmanın birkaç avantajı vardır. En büyük avantajlarından birisi, sistemde hata oluştuğunda hatayı tüm sistemde değil, hata veren bölümde aramak mümkündür. Dolayısıyla hatalı bölümün yerini hızlı bir şekilde tespit edecek, gerekli değişiklikler ile sistemin doğru çalışmasını kısa bir zamanda sağlayacaksınız. Bunun yanı sıra, SFC yöntemi ile yazılan programlarda sisteme sonradan bir ders eklemek ya da sonradan yapılacak değişikliklere karşı sistemin uyum sağlaması mümkün olacaktır. Sistemin geliştirilebilirliği olduğundan, sonradan yapılabilecek işlemleri rahatlıkla sisteminize aktarabileceksiniz. Daha önceki derslerde öğrenmiş olduğunuz bilgilerin bu dersle pekiştirilmesi de amaçlanmaktadır. SFC, Sequential Function Chart (Sıralı Fonksiyon Grafiği) ifadesinin kısaltılmış şeklidir ve durum geçiş grafiği anlamına da gelir. Değiştirilmek istenen ya da geliştirilen adım işlemlerinin gösterildiği bir programlama metodudur. SFC programlama yöntemi ile, zaman zaman tekrarlanan adım işlemleri diyagramdaki PC komutları ile gerçekleştirilir. SFC sistemi ile, ardışık kontrol ya da lojik kontrol devreleri dizayn edilirken, geleneksel ve karmaşık tasarım yöntemleri kullanılmadan, çok kolay bir şekilde programlama yapılır. Bu sistem, kolay programlama yapılabildiğinden dolayı, IEC standardı için dikkate değerdir. Bütün bu olumlu yanlarına bakacak olursak, SFC sistemi hızla gelişecek gibi görünmektedir. PLC’yi başarılı bir şekilde sisteme adapte edebilmemiz için problemi tanımlama, gerekli çevre birimlerini seçme, gerekli programı hazırlama, gerekli bağlantıları yapma gibi becerilere sahip olmamız gereklidir. Bu becerilerden bir tanesinin bile eksik olması, ünitenin kontrolünün doğru şekilde yapılmasını engeller.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır