Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Medikal Cihaz bakımı ve Kullanımı

Bu bölümde medikal cihazların bakımı ve medical cihazlarda kullanım sırasında dikkat edilmesi gereken konular verilecektir. Sizde sağlık sektöründe çalışıyorsanız özellikle elektronik medikal cihazların kullanımı için ihtiyacınız olan bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.


Röntgen Cihazı Bakımı ve Onarımı

Tıp alanında tanı amaçlı kullanılan röntgen cihazları daha önce de bahsettiğimiz gibi hem hasta hem de kullanıcı ve servis elemanları için kaza riski taşıyan cihazlardır. Bununla birlikte röntgen cihazlarının maliyetinin yüksek oluşu ve sağlık hizmetlerindeki rolünün yüksek oluşu nedeni ile bu cihazların doğru ve güvenilir bir şekilde hizmette olması önem taşımaktadır. Bu cihazların işlevsiz kalması hem sağlık açısından hem de ekonomik açıdan önemli kayıplar oluşturur. Yukarıda söz edilen durumlar dikkate alındığında röntgen cihazlarının bakımı oldukça önem kazanmaktadır. Bakım, cihazların doğru ve güvenilir çalışmasında önemli rol oynadığı gibi arızaların tespitinde ve engellenmesinde de önemlidir. Tüm bu nedenlerden dolayı röntgen cihazlarının bakımına gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir. Elinizdeki derste röntgen cihazlarının periyodik bakım hazırlıklarının ve bakım takvimlerinin nasıl yapıldığını görebileceksiniz. Yine bu derste röntgen ünitelerinin yağlanması ve yağlama malzemeleri, röntgen malzemelerinin temizliği ve temizlik malzemeleriyle ilgili bilgileri bulabileceksiniz. Ayrıca bu derste röntgen cihazlarının periyodik bakımlarının nasıl yapıldığını görebileceksiniz. Tıbbi cihaz ve sistemlerin bulunduğu ortamların insan sağlığı ve çevre için önemli riskler taşıdığını unutmayınız. Bu cihazlarla çalışırken üzerinize düşen sorumluluğun son derece büyük olduğunu unutmayınız. Çok

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır