Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Medikal Cihaz bakımı ve Kullanımı

Bu bölümde medikal cihazların bakımı ve medical cihazlarda kullanım sırasında dikkat edilmesi gereken konular verilecektir. Sizde sağlık sektöründe çalışıyorsanız özellikle elektronik medikal cihazların kullanımı için ihtiyacınız olan bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.


Medikal X ışını tüpleri

Röntgen tüpleri ve ışın sınırlayıcılar röntgen tüplerinin olmazsa olmaz parçalarındandır. Bu parçalardaki herhangi bir arıza cihazın tamamen işlevsiz kalmasına neden olmaktadır. Tıp alanında kullanılan cihazlar arasında oldukça önemli bir yere sahip ve maliyet açısından yüksek değerlerde olan bu cihazların işlevsiz kalması hem sağlık açısından hem de ekonomik açıdan önemli kayıplar oluşturur. Yukarıda belirttiğimiz önemin dışında röntgen cihazları kullanıcılar ve hastalar açısından da oldukça önemli riskler taşımaktadır. Röntgen cihazlarındaki bu parçaların arızalanması veya yanlış çalışması bu riskleri artırmakta ve önemli kazalara ve yaralanmalara neden olabilmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı röntgen cihazlarında tüp ve ışın sınırlayıcıların doğru ve eksiksiz çalışması oldukça önemlidir. Ayrıca arızalanan ve sistemden çıkarılmış cihazların arızalarının kısa sürede giderilerek sisteme kazandırılması da sağlık hizmeti ve ekonomik açıdan oldukça önemlidir. Elinizdeki derste röntgen cihazlarında kullanılan röntgen tüplerinin yapılarını, çalışmalarını, arıza çeşitlerini ve arıza oluşturabilecek nedenleri öğrenecek ve arızaları giderme yollarını görebileceksiniz. Bu derste ayrıca ışın sınırlayıcılardan kolimatörlerin yapısını, çalışmasını ve ayarlarını görebileceksiniz. Tıbbi cihaz ve sistemlerin bulunduğu ortamların insan sağlığı ve çevre için önemli riskler taşıdığını unutmayınız. Bu cihazlarla çalışırken üzerinize düşen sorumluluğun son derece büyük olduğunu ve çok küçük ihmallerin ne kadar büyük sonuçlar doğurabileceği bilinciyle hareket ediniz ve tüm çalışmalarınızda bu duyarlılığı gösteriniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır