Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Olta ve Balıkçılık

Bu bölümde iyi bir balıkçı olmak için ihtiyacınız olan her türlü bilgiyi bulacaksınız. olta çeşitleri, balık çeşitleri, ağ kullanımı, tekneler hakkında genel bilgi. Sizde deniz sevdalısı iseniz bu bölümdeki olta ve ağ bilgilerini seveceksiniz.


Gemi Kullanma İpuçları

Bir denizci, denizin zor şartlarında görevini icra ederken konusuyla ilgili her hususu çok iyi bilmek, her şeyden önce çok iyi bir gemici olmak zorundadır. “Gemici” aynı zamanda gemilerde tayfa bölümünde bir aşama olduğundan gemicilik konularını yürüten kişiler olup, bu kişiler zaman içinde kıdem aldıkları ve becerilerini arttırdıklarında “Usta Gemici” sıfatını alırlar. Bu kişiler yaptıkları işler itibariyle her türlü geminin vazgeçilmez personeli arasında yer alırlar. İyi bir denizci olmanın ön koşulu, iyi bir gemici olmaktan geçer. İyi bir gemici de zabitlerin sağ koludur. Gemiciler demir ırgatı, matafora, vinç gibi cihazların operatörü olmakla birlikte boya, vernik işleri, güverte bölümü cihazlarının bakım tutumlarını da yaparlar. Tüm bunlara ilaveten halat işleri de gemicilerin sanatlarını ortaya koydukları bir başka alandır. Bu derste belirtilen konuları öğrenip, uygulamaya başladığınızda gemiciliğin ilk aşaması, denizciliğin ilk rütbesi olan “Miço” konumuna gelerek profesyonel denizciliğe ilk adımınız atmış olacaksınız. Kürekli bot kürek ile yürütülen güvertesiz küçük teknelerdir. Değişik büyüklükte ağaç, sac, polyester gibi malzemelerden yapılırlar. (Resim-1) Gemilerde sahil gemi arasındaki ulaşım, sahil yada iskelelere halat vermek ve gemi bordasında boya, tamir, kontrol gibi amaçlarla kullanılırlar. Arka tarafı düz olanlara, kıçtan motor takılarak kullanılma imkanı da bulunmaktadır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler