Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Olta ve Balıkçılık

Bu bölümde iyi bir balıkçı olmak için ihtiyacınız olan her türlü bilgiyi bulacaksınız. olta çeşitleri, balık çeşitleri, ağ kullanımı, tekneler hakkında genel bilgi. Sizde deniz sevdalısı iseniz bu bölümdeki olta ve ağ bilgilerini seveceksiniz.


Gemi haberleşme teknikleri

Denizde haberleşmenin önemi kısıtlı gemi imkanlarından ve yaşanan tehlikelerin hayati olmasından gelmektedir. Bu nedenle denizde haberleşmede ilk düşünülen canı, malı ve çevreyi tehdit eden acil durumlardaki haberleşmenin sağlanmasıdır. Elektronik haberleşme cihazlarının ve yöntemlerinin gemilerde kullanılmaya başlamasından önce oluşturulan görsel ve işitsel haberleşme yöntemleri, uzun yıllar denizcilerin hayatlarının kurtarılmasında kullanılmıştır. Uzun yılların tecrübesi ile en uygun yöntemler ve bu yöntemlerde kullanılması gereken kodlar oluşturulmuş, uluslararası standartlara kavuşturulmuştur. Mors alfabesinin deniz haberleşmesinde kullanılmaya başlaması da kodlu haberleşme adını vereceğimiz bu uluslararası haberleşmeye yeni yöntemlerin ilave edilmesini sağlamıştır. Bugünün teknolojisinde dahi özellikle dil veya elektronik haberleşme sorunlarının yaşandığı zamanlarda, bu yöntemlere halen baş vurulmaktadır. Kodlu haberleşme yöntemlerinden bazılarının kullanım alanı, bugün sadece askeri amaçlı haberleşmeler ile sınırlı kalmasına rağmen sancaklar ile haberleşme kısmen de olsa halen tüm gemiler tarafından kullanılmaktadır. Bu nedenle sancaklar ile haberleşme yönteminin askeri veya sivil bir geminin yönetiminde görev alan kaptan ile acil durum haberleşmesinde görev alacak tüm güverte ve telsiz zabitlerince bilinmesi gerekmektedir. Bu ders size sancaklar ile kodlu haberleşme yönteminin nasıl uygulanacağını anlatacaktır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler