Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Dikiş Kalıpları , Elbise Kalıpları

Giysi Modelleri, Etek kalıpları, gelinlik kalıpları, Elbise Dikişi, Çocuk ve Bayan Elbise dikimi teknikleri. Erkek elbise dikimi. Dikiş makinesi özellikleri, pratik dikiş teknikleri, yazlık etek ve mini etek modelleri. Gelinlik ve Nişan elbisesi dikimi.


Erkek yelek dikimi

Giyim tarihine bakıldığında, giyimin eski çağlardan günümüze kadar pek çok değişim geçirdiği görülür. İnsanlar uygarlık düzeyine göre giyimler tasarlamışlar, kendi gelenek ve göreneklerine, yaşam biçimlerine göre giyimlerini şekillendirmişlerdir. Türk kültürünün zenginlik kaynaklarından biri de, tarihimiz içerisinde geliştirdiğimiz giyim kuşamımızdır. Giyim kuşamın en canlı, en renkli türünü de geleneksel kıyafetlerin oluşturduğu bir gerçektir. Ancak kılık kıyafet birliği olmayan Osmanlıda, giyim kuşam çağdaş toplumların giyiminden oldukça uzaktı. Devlet görevlisi erkekler rütbelerini belirten çok çeşitli cüppeler, kürkler, başlarına da yine rütbelerinin simgesi olan kavuk giyerlerdi. Yaş, cinsiyet, rütbe gibi etkenler de giyim özelliklerini etkilemekteydi. Osmanlı döneminde erkekler pantolon, gömlek ve dolaman (çuhadan entari gibi önü açık olarak kavuşturulan ve üstüne kuşak bağlanan eski bir elbise) giyerler, bellerine de kuşak sararlardı. Mendil gibi gerekli eşyalar kuşağın üst tarafına gelecek şekilde elbisenin üst kısmına konurdu. En üste de kaftan giyilirdi. Uzunca bir müslin, bir fötr külahın üstüne dolanarak sarık yapılırdı. Erkekler yüzükten başka mücevher kullanmazlardı. Daha sonra II. Mahmut devrinde erkek kıyafetlerinde değişmeler oldu. Sarık yerine fes giyildi. Ceket ve pantolon hakim olmaya başladı, dik yaka gömlek giyildi. Büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde başlatılan Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın sonunda kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin çağdaş uygarlık düzeyine ulaşması için Türk Ulusu’nun devlet kurumları ve yasalar bakımından olduğu gibi, kılık kıyafet bakımından da çağdaş uluslar durumuna getirilmesini gerek gördü.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler