Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Seramik

Seramik bölümünde, seramik yapmak isteyeneler için gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz. seramik modelleri, seramik desen örnekleri, seramik yapımı teknikleri, Seramik boyama ve boyama incelikler... seramik üzerine herşey burada.


Çini Tabak Desenleri 1

Yapraklar doğanın en vazgeçilmez unsurlarıdır. Doğada bulunan yaprak çeşitlerini düşündüğümüzde mevcut olan çeşitlilik bizleri şaşırtır. Yaprak motifini süsleme unsuru olarak alan sanatkârlar, yapraklardaki bu çeşitliliği çok iyi kullanarak çeşitli üsluplar geliştirmişlerdir. Buna paralel olarak, yaprak motiflerinin 16. yüzyıl çini sanatında, stilize edilmiş çok çeşitli örneklerini görmekteyiz. Yaprakların en gelişmiş zarif örnekleri 15. ve16. Yüzyılda nakkaş başı (ressam) Şah Kulu tarafından geliştirilen “Saz Yolu” üslubunda görülür. Bu dönemde düz ve sade yaprakların dışında sık dişli, saçaklı bir görünüme sahip, oldukça kıvrak yapraklarla da karşılaşmaktayız. İleriki dönemlerde de çeşitli örneklerini gördüğümüz bu yapraklara “Saz Yapraklar” denilmektedir. 16. yüzyıl çinilerinde kullanılan saz yapraklar incelendiğinde, sırttan görünüşlü yaprak motifleri ile kıvrımlı yaprak motiflerinin de bu grup içinde olduğunu görmekteyiz. Günümüzde saz yapraklar ifadesi yerine, gelişmiş yapraklar ifadesi kullanılmaktadır. Çini sanatında kullanılan sırttan görünüşlü ve kıvrımlı yaprak motifleri incelendiğinde, kendi içlerinde de çok zengin bir yapıya ve birbirinden farklıymış gibi görünen birçok şekle sahip olduğu anlaşılır. Daha önceki derslerinizde öğrendiğiniz gibi yaprakların en sade ve basit halini basit yaprak motifi oluşturmaktadır. Basit yaprak motifi aynı zamanda gelişmiş yaprak motiflerinin de temelini oluşturmaktadır. Basit yaprak bazen, ikiye katlanmış olarak, bazen çeşitli yönlerde eğrilip bükülüp kıvrılmış olarak karşımıza çıkar. Yapraklardaki bu hareketlilik çizimlere yansıtıldığında, kanaviçe çizimlerinde temel prensipler korunmuş olmasına rağmen, farklı hareketlerle eğrilip bükülmüş, kıvrılmış yapraklar olarak karşımıza çıkar. Bu şekilde çizim aşamasında belli başlı esas prensipler korunarak, çizim yapan kişinin zevkleri ve yorumları da ön plana çıkmaktadır. Gelişmiş Yapraklar 1 dersi bu yöndeki becerilerin bir kısmının kazandırılması için hazırlanmış bir dersdür. Bu dersi tamamladığınız zaman sizler gelişmiş yapraklar grubuna giren sırttan görünüşlü ve kıvrımlı yaprak motiflerini istediğiniz ölçülerde ve tekniğine uygun olarak çizebileceksiniz

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler