Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Pırlanta ve Kuyumculuk sanatı

Kuyumculuk öğrenmek isteyenler için kapsamlı dökümanlar, altın ve pırlanta çok değerlidir fakat özel yapım pırlanta ve takılar çok daha değerlidir. Sizlerde bu lüks sektörde yer almak isterseniz sitemizdeki resimli dersleri inceleyip kuyumculuk alanına herhangi bir kursa gitmeden adım atabilirsiniz. Pırlanta ve özel altın takılar yapımı hakkında dökümanlar


Anahtarlık ve Madalyon yapımı

Kuyumculuk mesleğinde çok çeşitli takılar tasarlanıp üretilmektedir. Bu takıların bazıları değerli, pahalı bazıları da yarı değerli ve ucuz olabilmektedir. Madalyon ve anahtarlıklar da bu takılardan bazılarıdır. Madalyonlar kolyelere nazaran biraz daha büyük ebatlı takılardır. Tasarım ve üretimleri kolyelerde olduğu gibidir. Kişiler bazen kolye bazen de madalyon takma ihtiyacı duyarlar. Giydiği elbiseye, kullandığı diğer takılara göre seçimini yaparlar. Anahtarlıklar kuyumculukta üretimi az olmakla beraber özel istek üzerine tasarım ve üretimi yapılan aksesuarlardır. Anahtarlıklar daha çok bijuteri sektörü tarafından üretilmektedir. Bazı durumlarda özel istekler üzerine değerli metallerden de anahtarlık üretilmektedir. Bu özel istekleri karşılayabilmek veya piyasada aranan madalyonları üretebilmek için ilk önce tasarım gerekir. İyi bir tasarım üretilen ürünün fiyatını % 50 etkileyecektir. Tasarımcı piyasa araştırması yapmalı ve aranan tasarımları üretebilmelidir. Tasarımları yaparken görsel kaynaklardan yararlanmak, uygulamada karşılaşabileceğiniz problemleri azaltır. Bu kaynaklar yaratıcı düşüncenizi geliştirir, uygulama tekniklerini kavramada yardımcı olur. Uygulayacağınız takıları ölçülendirerek kâğıda aktarmak tam uygulama aşamalarında size yol gösterecek ve işinizi kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda malzeme ve zaman kazanmanıza yardımcı olacaktır. Kişilerin isteklerine uygun imal edilen madalyon-anahtarlıklar geniş bir tüketici grubuna hitap etmeli ve ekonomik olmalıdır. Bunun içinde alıcıların istekleri göz önünde bulundurulmalı, bunların ışığında tasarım ve üretim yapılmalıdır. Madalyon-anahtarlık üzerindeki girinti ve çıkıntılar kişiye ve elbiselerine zarar vermemelidir. Madalyon-anahtarlık çizimi ve yapımı dersinde çeşitli katalog ve dergilerden müşterilerin isteklerine ve zevklerine uygun madalyon-anahtarlık tasarımları yapabileceksiniz. Tasarımı ve renklendirmesini yaptığınız madalyon-anahtarlık üretimini atölye ortamında gerçekleştirebileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır