Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Pırlanta ve Kuyumculuk sanatı

Kuyumculuk öğrenmek isteyenler için kapsamlı dökümanlar, altın ve pırlanta çok değerlidir fakat özel yapım pırlanta ve takılar çok daha değerlidir. Sizlerde bu lüks sektörde yer almak isterseniz sitemizdeki resimli dersleri inceleyip kuyumculuk alanına herhangi bir kursa gitmeden adım atabilirsiniz. Pırlanta ve özel altın takılar yapımı hakkında dökümanlar


Altın Delme ve Kesme işlemi

Kuyumculuk sektöründe, imalat aşamasında takı üzerinde şekillendirmenin başlatıla bilmesi için temelde olması gereken işlem basamaklarından birisi de delme ve kesme işlemleridir. Delme ve kesme işlemi takı üretiminde ilk işlem olabileceği gibi bir sonraki işlemin hazırlık aşamasında yapılması gereken ara işlemi de oluşturabilir. Bu işlem metal malzeden talaş kaldırarak yapılabildiği gibi talaş kaldırmadan da sağlanabilen bir işlemdir. Delme işlemi freze motoru ile yapılır. Bu işlem kendi ekseni etrafında dönen bir kesici uç yardımı ile metal malzemeden talaş kaldırarak yapılır. Aynı zamanda taş yuvalarının hazırlanması ve kıl testere ile kesim işlemine bir ön hazırlık özelliği taşır. Kesme işleminde kıl testere kullanılarak talaşlı,makaslar yardımı ile talaşsız bir kesme yapılabilir. Kuyumculuk sektöründe değerli metalle çalışıldığı için talaş kaldırılarak yapılan her üretim ortamında fire ve ramat oluşabilir. Fire ve ramatların toplanarak kıymetli metallerin geri kazanılması da dikkate alınması gereken en önemli konulardan birisidir.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır