Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Pırlanta ve Kuyumculuk

Altın takı ve Kuyumculuk sektörü en kazançlı sektörlerden biridir. Sizde bu alanda yer alıp pırlanta ve altın dünyasına girmek istiyorsanız, herhangi bir kursa gitmeden sitemizdeki resimli derslerden altın ve gümüş takı yapmanın inceliklerini öğrenebilirsiniz. Biraz uzmanlaştıktan sonra pırlanta ve altın sektörüne adım atabilirsiniz.


Kuyumculukta altın ve gümüş oranları

Kuyumculuk sektöründe, imalat işlemi kadar önemli olan bir diğer konu ise, imalat sırasında kullanılan alaşımın ayar ve milyem değerlerinin bilinmesi bu değerler sonunda imalat ve işçilik maliyetlerinin tespit edilmesidir. Yapılan her imalatın sanatsal yönü kadar bir de ekonomik boyutunun olduğu unutulmamalıdır. Takıdaki ekonomik değerin doğru olarak hesaplanabilmesi için de Ayar, milyem, saf metal miktarı gibi kavramların tam olarak bilinmesi gereklidir. Ayrıca yöresel farklılıklar olsa bile has altınla (995/1000 milyem saflıktaki.,24 ayar) çalışmak her zaman mümkün değildir. Bu yüzden alaşım yapmaya ihtiyaç vardır. Kuyumculuk sektöründe imalat aşamasında kullanılacak alaşımın özelliklerini tayin edecek üç önemli konu vardır. Bunlar tüketicinin renk tercihi, tüketicinin alım gücü yani takının ekonomik yönden maliyeti ve üretimi bitmiş olan takının şekli belli bir süre boyunca aksamadan kullanılabilir ömrü olmalıdır. Bu özelliklerin sağlıklı şekilde bir takıda toplanması demek müşteri memnuniyeti demektir. Bunun sağlanabilmesi, mesleki eğitimini tamamlamış, alanına hakim ve meslek etiğine uygun davranışlar sergileyen çalışanlarla mümkün olacaktır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler