Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Giyim, Dikiş ve Nakış, Giysi kalıpları

Giyim sektörü, gerek yaratılan katma değer geliri gerekse ihracat geliri içindeki
yüksek payı nedeniyle Türkiye gibi yoğun genç nüfusa sahip ülkelerde önemli bir
istihdam kaynağıdır. Kadın Giyim
Modelistliği, Erkek Giyim Modelistliği, Çocuk Giyim Modelistliği, İç Giyim Modelistliği,
Hazır Giyim Model Makineci, Deri Giyim, Kadın Terziliği, Erkek Terziliği, Kesim ve
Konfeksiyon Makineleri Bakım Onarım dallarında öğretim programları hazırlanmıştır.

Gisi üretimi, Dikiş ve Nakış hakkında bilgiler, Giysi kalıpları nasıl hazırlanır, dikiş nasıl yapılır, Tüm detayları bu bölümde bulacaksınız.


Giyimde Ölçülendirme ve Ölçü alırken dikkat edilecek konular

2009-04-18 13:10:20

Konfeksiyon sektörü temel ihtiyaçlardan yola çıktığı için önemini her zaman korumaktadır. Konfeksiyon sektöründeki ekonomik gelişmeler ve endüstriyel ilişkiler iş dünyasında kalifiye eleman kullanmayı önemli hale getirmiştir. Piyasada ihtiyaç olan kalifiye elemanların ilköğretim düzeyinden itibaren meslek eğilimlerini belirlemek gerekmektedir. Giyimde ölçülendirme nitelikli işgücü bu sektörün ilk basamağıdır. Kişi ve numune üzerinden ölçü alma ve ölçü tablolarını kullanma gibi faaliyetlerden oluşan bu modül size doğru bir başlangıç yapma konusunda rehber olacaktır. İyi bir giysi için iyi bir kalıp, iyi bir kalıp için de doğru şekilde ölçü almak gereklidir.

Devamı

Kumaş kesim teknikleri, Kumaş nasıl kesilir ?

2009-04-18 13:08:15

Bilindiği gibi giysi üretimi birçok aşamanın birleşiminden oluşur. Dökümanımızın konusu oluşturan “kesim” aşaması giysi üretiminin en önemli bölümlerinden biridir. Giysinin doğru ve teknik kurallara uygun olarak kesilmesi kaliteli bir üretimin ilk şartıdır. Kesimi düzgün olmayan bir giysinin düzgün ve kaliteli olması beklenemez. Ayrıca yanlış kesilmiş bir kumaşın tekrar kullanılması mümkün olmayabilir. Bu ünitede size kesim öncesi hazırlıklar, elde ve kesim motorları ile kesim hakkında bilgiler verilmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda kesilecek malzemeleri tanıyacak, kumaşları kesime hazırlama ve kalıpları kumaşa yerleştirme işlemlerini kavrayacak, kesim araçlarını tanıyarak kullanmayı öğrenecek ve kalite standartlarına uygun kesim yapabileceksiniz. Doğru kesilmiş bir kumaşın kaliteli bir giysi üretiminin ilk adımı olduğunu unutmayınız.

Devamı

Giysi Çizimleri ve Ölçüler 2

2009-04-18 13:06:37

Tekstil ve hazır giyim sektöründeki gelişen teknoloji giysilerin teknik hazırlıklarının niteliğini de değiştirmiştir. Sürekli gelişen moda sektöründe söz sahibi olmak, insanlara daha güzeli sunmak için sektörün ihtiyacı olan gelişmiş niteliklerle donatılmış profesyonel iş gücüne ihtiyaç vardır. Giyim üretim teknolojileri alanında çalışanlar için, giysi teknik çizimleri ve kalıp hazırlama önemli bir niteliktir. Giysi kalıbının hatasız oluşturulabilmesi çizgilerin yerinde ve doğru bir şekilde kullanılmasına bağlıdır. Doğru çizgi çizme yetenekle ilişkili olduğu kadar eğitimle de kazanılacak bir yeterliktir. Giyim sanayinin gelişmiş olduğu ülkelerde giysi teknik çizimleri büyük önem taşımaktadır. Giysi teknik çizimleri, bir ürünün hatasız olarak analiz edilebilmesi için gerekli olan en önemli aşamalardan biridir. Giysinin istenilen kalite niteliklerine uygun olarak üretilmesi, ön çalışmaların doğru yapılmasına bağlıdır. Birçok alanda olduğu gibi hazır giyim alanında da dünya ile yarışan ülkemizde, bu alanda eğitim veren kurumlarda sistemli bir eğitimle giysi teknik çizimlerinin önemini kavrayan ve tekniğe uygun çizim yapabilen gençler yetiştirilmelidir. Hazırlanan bu modülde giysi detaylarının teknik çizimleri ve giysi teknik çizimleri ile ilgili konuları ele alacağız. Modül sonunda çizgileri doğru yerlerde kullanarak giysi teknik çizimlerini yapabileceksiniz.

Devamı

Giysi Çizimleri ve Ölçüler

2009-04-18 13:05:15

Giysi kalıbının hatasız oluşturulabilmesi çizgilerin yerinde ve doğru bir şekilde kullanılmasına bağlıdır. Doğru çizgi çizme yetenekle ilişkili olduğu kadar eğitimle de kazanılacak bir yeterliktir. Moda endüstrisi gelişmiş ülkelerde giysi teknik çizimleri büyük önem taşımaktadır. Giysi teknik çizimleri bir ürünün hatasız olarak analiz edilebilmesi için gerekli olan önemli aşamalarından birisidir. Giysinin istenilen kalite niteliklerine uygun üretilmesi ön çalışmaların doğru yapılmasına bağlıdır. Birçok alanda olduğu gibi hazır giyim alanında da dünya ile yarışan ülkemizde, eğitim veren kurumlar istenilen şekilde giysi teknik çizimlerinin önemini kavrayan ve tekniğe uygun çizebilen gençler yetiştirmelidir. Hazırlanan bu dökümanda temel çizgiler ve geometrik çizimler ile ilgili konuları ele alacağız. konu sonunda çizgileri doğru yerlerde kullanarak geometrik çizimler yapabileceksiniz.

Devamı

Giysi hazırlama için temel bilgiler, elbise ölçüsü ve hazırlık

2009-04-18 13:02:04

Giysi hazırlama için temel bilgiler. Meslek hesapları problemlerini çözerken, bilinen değerleri uygulayabilmek, doğru ve kolayca çözme yeteneğini kazanmak gerekir. Bu konu sonunda matematiksel işlemlerin temel kurallarını iyi bilerek, hazır giyim sektöründe mesleki hesaplamaları yapma yeterliğine sahip olabileceksiniz.

Devamı