Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

El Sanatları

Nakış işleme, Kilim dokuma, makine ile nakış dokuma, boncuk işleri, zili, sumak, cicim dokuma gibi el sanatları hakkında resimli ve basit dersler.


Elde Maraş işi bindallı ve yatak örtüleri

Türk işleme sanatının çok zengin örnekleri vardır. Bu örnekler arasında elde yapılmış Maraş işi ile oluşturulan ürünler ve özellikle de bindallılar oldukça göz kamaştırıcıdır. Maraş işi, dival işi, sim-sırma işi, mukavva işi, bastırma isimleri ile de tanınmaktadır. Saray işlemesi olarak bilinen sırma, 19.yüzyılda oldukça yaygınlaşmıştır. Maraş ve Kütahya illerinde de zengin örnekleri bulunan sırmanın işleme alanları oldukça geniştir. Eskiden günümüze kadar bindallılar, yatak örtüleri, bohça, cepken, perde, divan yaygıları ve çok çeşitli örtülerde Maraş işi görülmektedir. Müzelerde bu nadide eserleri görmek mümkündür. Günümüzde Maraş işi, nakış ve giyim süslemelerinde önemli yer tutmaktadır. Bu dersler, Milli işimiz olan Maraş işini yaşatmak ve onu gelecek nesillere aktarmak için çalışmalarınızda sizlere rehberlik edecektir. Sizde; bu dersi başarı ile tamamladığınızda Maraş işinde kullanılan araç- gereçler ile işlemeye geçmeden önce yapılan hazırlık aşamalarını öğreneceksiniz

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

sadiye agzıyaglı

Maraş işini çok begeniyorum görmek istiyorum

12-04-2012 22:20

    Mesaj

    Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Öneriler