Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

inşaat ve Mimari hesaplar

İnşaat mühendisliği ve mimari hesaplar hakkında dökümanları bu bölümde bulacaksınız. Statik hesaplar, beton, ahşap, izdüşüm, kesit bilgileri vb. diğer teknik bilgiler hakkında kapsamlı dersler.


inşaatta duvar özellikleri

Bir yapı çeşidi olan binalarda, çeşitli taşıyıcı elemanlar vardır. Bunlar temel, kolon, kiriş, döşeme ve duvarlardır. Bu derste sizler yapılarda kullanılan elemanlardan biri olan duvarı öğreneceksiniz. Duvarlar; insanların kendilerine ilk evi yapmalarından bu yana binaların en önemli elemanı olmuştur. İlk önce insanlar kendilerine sazdan, ağaç dallarından ve ağaç kütüklerin duvar yapmışlar. Yapı sektörünün gelişmesiyle birlikte, insanların ihtiyaçlarından dolayı duvarlar, kerpiçten ve taştan yapılmış; daha sonra inşaat sektörünün gelişmesiyle birlikte, çeşitli duvar elemanları insanlığın hizmetine sunulmuştur. Duvarlar yapılarda ilk önce taşıyıcı eleman olarak kullanılmış fakat yapı sektörünün gelişimiyle birlikte taşıyıcı eleman özelliklerini kaybetmiştir. Günümüzde genellikle karkas binalarda duvarlar, dışarıyla içerisinin bağlantısını kesme ve iç mekânları bölme işleminde kullanılmaktadır. Duvarlar mekanların dışarıyla ve birbirleriyle olan bağlantısını kesen eleman olmaları nedeni ile binanın estetik görünüşü açısında ayrı bir önem arz etmektedir Tekniğine uygun olarak yapılmış duvarlar, üzerine uygulanacak sıvanın kalitesini, takılacak kapı ve pencerelerin düzgünlüğünü olumlu yönde etkilediğinden, duvar örecek kişinin de önemi bu doğrultuda artar. İnşaat sektöründe yukarı da sayılan nedenlerden dolayı iyi duvar ören elemanlara her zaman ihtiyaç duyulmuştur. İyi duvar ören elemanlar; duvar örmede kullanılacak kum, kireç, çimento, su ve bunların karışımından oluşacak duvar harçlarını çok iyi bilmesi gerekir. Bu dersin sonunda tekniğine uygun kum eleme, harç yapma ve duvar örme bilgi ve becerisini kazandığınızda inşat sektörünün en önemli dallarından birinde yeterlilik kazanmış olacaksınız. Bu da sizi sektörde iş bulma ve para kazanma konusunda daha güçlü kılacaktır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır