Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Freze, CNC, Torna, Cad-Cam ve Makine Bilgisi

Bu bölümde çeşitli Makine bölümlerine ait programlar ve makinelerin kullanımı için teknik bilgi bulacaksınız. cad/cam programlarının kullanımından endüstriyel birçok makine kullanımına kadar kapsamlı bilgi verilmiştir. Bilgisayarla CAD katı modelleme çizimi, freze ve torna tezgahları kullanımı. Metal ve mermer işlemede kullanılan teknikler. Plastik Enjeksiyon ve Metal enjeksiyon kalıpları çıkarılması.


CNC tezgahı ve matkap için Alet Bileme

İmalat işlemleri dersi içinde birçok konu öğrendin ve bunlarla ilgili uygulamalarda bulundun. Atölye veya laboratuarda yapılan bu uygulamalarda değişik kesiciler kullanıldı. Kullanılan bu kesiciler zamanla aşınırlar. Aşınan bu kesiciler (matkap, torna kalemi, frezeler vb. ) bilenmek suretiyle tekrar kullanılabilir hale gelirler ve bileme işlemi ekonomik anlamda büyük kazanç sağlar. Sektörde, kullanımı yaygınlaşan takma uçlu kesiciler kullanılıp atıldığı için alet bileme işlemlerini ortadan kaldıracak gibi düşünülebilir. Fakat piyasa gezildiğinde takma uçlu kesicilerin her alanda kullanılmadığı, hatta bazı işlemlerin yapılamadığı görülmektedir. Bu sebeple alet bileme makinelerine gerekli önem verilmiş ve CNC’li yani bilgisayar destekli makineler üretilmiştir. Bu dersi tamamladığında atölyende kullandığın kesicileri daha iyi tanıyacak, onları daha bilinçli ve verimli kullanacak, gerektiğinde onları bileyeceksin.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler