Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Freze, CNC, Torna, Cad-Cam ve Makine Bilgisi

Bu bölümde çeşitli Makine bölümlerine ait programlar ve makinelerin kullanımı için teknik bilgi bulacaksınız. cad/cam programlarının kullanımından endüstriyel birçok makine kullanımına kadar kapsamlı bilgi verilmiştir. Bilgisayarla CAD katı modelleme çizimi, freze ve torna tezgahları kullanımı. Metal ve mermer işlemede kullanılan teknikler. Plastik Enjeksiyon ve Metal enjeksiyon kalıpları çıkarılması.


CNC Freze işlemleri yapımı - 3

Sürekli gelişen sanayi ortamında firmaların rekabet edebilmeleri için kısa sürede, kaliteli ve ekonomik ürün imal etmeleri gerekmektedir. Ürünün kalitesinin iyi olması büyük ölçüde kullanılan makine, teçhizat ve takımlarla ilgilidir. Makine parçalarının imalatında CNC tezgâhların önemi büyüktür. CNC tezgâhlarda üretim, klasik tezgâhlara göre daha hassas, kaliteli, ekonomik ve seri olmaktadır. İmalat sektöründeki orta ve büyük ölçekli firmalar artık CNC tezgâhları yaygın olarak kullanmaktadır. CNC tezgâhlar “G” hazırlık ve “M” yardımcı fonksiyonlar kullanılarak programlanır. CNC tezgâhlar birçok değişik firma tarafından üretilmektedir. Bu yüzden bir kısım “G” ve “M” kodlarında farklılıklar olabilmektedir. “G” ve “M” kodlarının geneli standartlaştırılmıştır. Bazı firmalar özel kodlar kullanmaktadır. CNC tezgâhlar için yazılan bazı programlar başka CNC tezgâhta çalışmayabilmektedir. Bu kodlar CNC tezgâhın katalogunda gösterilmektedir. Bunun için program yazmadan önce CNC tezgâhın kataloguna bakılmalıdır. Buradaki “G” ve “M” kodlarına göre program yazılmalıdır. Bu derste CNC freze için programlama yöntemleri olan kavis ve profil programlama anlatılmaktadır. Program yazabilmek için, önceden gördüğünüz “G”, “M”, “S”, “T” komutlarını kullanacaksınız. Bu ders sonunda temel CNC freze programlamayı yapabilecek ve programları rahatça kavrayabileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler