Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Çiçek ve Bahçe

Çiçek yetiştirmek ve Bahçe bitkileri hakkında her türlü bilgiyi bu bölümde bulabilirsiniz. Siz de çiçekleri seviyorsanız her türlü çiçek hakkında detaylı bilgileri PDF şeklinde indirin ve internete muhtaç olmadan uzun uzun okuyun.


Çiçek ve bitki zararlıları

Bir önceki dersimüzde bitkilerin hastalıklarını öğrenmiştik. Bu dersimüzde ise bitki ve toprakta bulunarak çeşitli zararlar oluşturan canlıları öğreneceğiz. Bitki zararlıları çok fazladır ve çok değişik şekilde bitkiye zarar verirler. Kırmızı örümcek, yaprak biti vb. bitkilerde görülen zararlılar iken danaburnu, salyangoz, sümüklü böcek, çekirge, fare vb. ise toprakta görülen zararlılardandır. Bitki zararlıları bitki üzerinde yaşarken, toprak zararlıları ise toprakta yaşayarak bitkiye zarar verirler. Kırmızı örümcek, yaprak biti, salyangoz bitkinin üzerinde yaprak ve gövdelerde zarar yaparken; danaburnu ve nematodlar ise toprak altındaki bitki köklerine zarar verirler. Bitki zararlılarının meydana getirdiği bu zararlar bitkilerde olumsuz etki yapar. Yapraklarda şekil bozukluğu, kıvrılma, gövdede bozulma ve kuruma gibi etkiler yaparlar. Aynı zamanda bitkilerin pazar ve kalite değerlerini de düşürürler. Her zararlının kendine özgü biçimi ve zararı vardır. Bu ders ile bitkilerde görülen zararlıları öğreneceksiniz. Zararlının tanısını doğru teşhis edip müdahaleyi yerinde ve zamanında yapabileceksiniz. Böylece bitkilerinizi, ilerde olabilecek daha büyük zararlardan kurtarabileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

nazan rana- soner çapoğlu BITKI SORUNU

merhaba.. kapalı balkonumda keyıfle cıceklerım yasıyor ....ken...........bırdenbıre beyaaz ucucular gorundu... ne yapmalıyım... tesekkurler

15-07-2012 19:49

  sencer nazan rana

  nazan hanım beyaz uçucular dediğiniz büyük ihtimal beyaz sinektir, bunun çözümü yapışkan tuzak asmak olabilir sarı yapışkan tuzaklardan, balkona ilaç atmak istemiyorsanız...:D

  06-04-2013 10:11

   Mesaj

   Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
   Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
   Öneriler
   Diğer Dersler