Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Medikal Cihaz bakımı ve Kullanımı

Bu bölümde medikal cihazların bakımı ve medical cihazlarda kullanım sırasında dikkat edilmesi gereken konular verilecektir. Sizde sağlık sektöründe çalışıyorsanız özellikle elektronik medikal cihazların kullanımı için ihtiyacınız olan bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.


Acil servis ve hasta nakil araçları

Bu ders sonunda edineceğiniz bilgi ve beceriler ile Biyomedikal Cihaz Teknolojileri alanında acil servisi ve hasta naklinde kullanılan araçları tanımanız ve özelliklerini bilmeniz açısından sizler için çok yararlı olacaktır. Sağlık alanında verilen teknik destek yalnızca kapalı mekânlarda gerçekleşmeyebilir. Hastaların kaza yerinden taşınmalarında kullanılan donanımlar ve ilk müdahalelerin yapıldığı ortamlar da hayati öneme sahiptir. Acil bir durumda ilk birkaç dakikada alınan önlemler, hasta veya kazazedenin yaşamda kalabilmesi için son derece önemlidir. Kardiyak durması, bilinç kapalılığı. hastada büyük atar damarlarda nabız alınamaması, yani dolaşımın durmasıdır. Kardiyak durma olgularının yaklaşık %70’i hastane dışında meydana gelmektedir. Eğer TYD ilk 4 dakika içinde, defibrilasyon ilk 8 dakika içinde uygulanabilirse sağ kalma oranının %43 olduğu saptanmıştır. Acil servis ve hasta nakil hizmetlerinin çok hızlı gerçekleştirilmesi ve gereken ilk müdahalelerde koordinasyon öncelikle donanım ve teçhizatların tam ve doğru çalışması ile gerçekleştirilebilir. Bu koordinasyonun düzenine ve etkiliğine yardımcı olacak acil servis ve hasta nakil alanının özelliklerini öğrenmek de alanınızın değişik birimlerini tanıma, yükümlülüklerini anlama ve personel ile daha rahat iletişim kurarak teknik destek verebilme durumlarında büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Acil ve ilk müdahale kısımlarını içine alan bu derste, insan sağlığının olmazsa olmazları için gerekli cihazları tanırken ve kullanıldığı yerleri ayırt edebilirken hayati önemi hissedebilmelisiniz. Biyomedikal Cihaz Teknolojileri alanında, insan sağlığını koruma ve kurtarmaya yönelik teknik destek çalışmalarını yaptığınızı bilmeniz ve sizin de bunun önemi ile bilincini çalıştığınız ortam ve çevrenizle hassasiyetle paylaşacağınıza ve iş yaşamınıza katacağınıza eminiz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır