Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Tekne ve Yat

Tekne ve yat kullanma hakkında bilgi, yat sürme hakkında teknik detaylar. Tekne motoru ve diğer donanım gibi konuları bu bölümde bulabilirsiniz. Sizde yat ve teknelere meraklıysanız bu bölümdeki bilgileri seveceksiniz.


Tulani imaları ve fiyatları

Mesleğinizdeki temel taşlardan biri olan tülaniler, gemi inşa sektöründe fazlasıyla karşınıza çıkacaktır. Gemilerin iç yapısındaki gemi yapı elemanlarını destekleyen tülaniler, boyuna giden elemanlardır. Tülanilerin ölçülerini belirtilen tablolar içerisinde standart olarak verilmiştir. Tülanilerin genellikle malzeme olarak adlandırma ismi, Hollanda profili olup bu özellikte olan malzemeler yapısal olarak gemi elemanlarına mukavemet açısından destek verir. Bu çelik malzemeleri, dersimüzde daha detaylı inceleyerek teknik bilgiye ve işçilik resmine bakarak yapım becerisine sahip olacaksınız. Gemilerin yan bloklarına yakın tanklarda mukavemeti artırma özelliğini taşımaktadır. Merkez iç tülani ile yan iç tülaniler arasına belirli aralıklarla Hollanda profilinden oluşan tülaniler atılarak dip sacı ve döşekler ile bağlantı oluşturulur. Böylece gemi double bottom tanklarının mukavemeti artar.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır