Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Matbaa ve Baskı

Bu bölümde matbaa ile ilgili terimler ve baskı işlemlerinde kullanılan makinelerin kullanımı hakkında bilgi bulabilirsiniz. Flekso özellikleri, Ofset hakkında detaylı bilgi, tifdruk baskı gibi sektöre yönelik bilgileri öğrenerek Matbba sektöründe kolayca iş bulabilirsiniz.


Matbaada Tifdruk çukur baskı kalıbı nasıl çıkarılır

Tifdruk baskı (çukur baskı) matbaacılığın temel baskı sistemlerinden biridir. Türkiye’de çoğunlukla ambalaj sektörüne hitap eden bu baskı sistemi rotogravür olarak da bilinmektedir. Bu ders tifdruk kalıp silindirinin baskıya kadar hazırlanış aşamalarının uygulamalı olarak anlatıldığı öğrenme materyalidir. Diğer baskı sistemlerinde olduğu gibi baskıya hazırlanacak kalıbın baskı kalitesine etkisi çok büyüktür. Kısaca kalıp ne kadar iyi ise baskıda o ölçüde kaliteli olur. Tifdruk baskıda kalıp silindiri hazırlama çok değişik aşamalarda ve makinelerde titiz bir çalışma gerektirmektedir. Tifdruk Kalıp Hazırlama dersi size bu becerileri kazandırmak için hazırlanmış bir dersdür. Bu dersi tamamladığınız zaman sizler tifdruk kalıp silindirinin hazırlanış aşamalarından nikel, bakır vb. kaplama yapabilecek ve bunların kalite kontrollerini çeşitli cihazlarla ölçebileceksiniz. Sonraki aşamada elektromekanik veya lazer yöntemiyle silindire görüntünün işlenmesini gerçekleştirebilecek ve son olarak krom kaplama yapabileceksiniz. Hazırlanmış silindirlerin provalarını prova makinesinde, basılacak malzeme üzerinde basarak kontrol edebileceksiniz. Bu derste hedeflenen yeterlikleri edinmeniz durumunda, tifdruk kalıp hazırlama alanında nitelikli elemanlar olarak yetişmiş olacaksınız. Teknolojinin hızla geliştiği dünyamızda ülkemizin üretimine katkılar sağlayacağınıza inanıyor, başarılar diliyoruz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler