Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Örgü , Tekstil ve Dokuma Giysiler

Bu bölümde çeşitli örgü işleri ve hızlı şekilde tekstil ürünleri hazırlamak için gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Kumaş boyamadan örme Etek ve Hırka hazırlamaya kadar çok çeşitli konular bu bölümdedir.


Tekstilde kullanılan kimyasal makineler

Dünyada ve ülkemizde en eski ve yaygın olan endüstri dalı olan tekstil endüstrisi, çeşitli doğal, rejenere, sentetik lif ve karışımlarının tekstil malzemesi hâline gelinceye kadar uğradıkları bütün işlemleri kapsamaktadır. Tekstil ürünlerinin üretimi sırasındaki (iplik hazırlamadan konfeksiyona kadar) tüm işlem basamaklarında işlemi kolaylaştırmak, daha etkili sonuçlar elde etmek veya belli bir efekt elde etmek için kullanılan maddeleri tekstil yardımcı maddeleri olarak tanımlayabiliriz. Bu tanımlama kapsamı yardımcı maddeleri iki grupta incelemek mümkündür. Birinci grupta “yardımcı kimyasal madde”, ikinci grupta “kimyasal madde” olarak ifade edilen maddeler yer almaktadır. Yardımcı kimyasal madde tekstil işlemleri için özel olarak geliştirilmiş, kimyasal yapıları ticari nedenlerle genelde saklı tutulan, az veya çok karmaşık yapıda, çoğu karışım hâlinde bulunan maddeleri ifade etmektedir. Kimyasal madde terimi ise kimyasal yapıları belli olan tekstil işlemlerinde kullanılan bazı organik ve anorganik asitler, bazlar, tuzlar gibi maddeleri ifade etmektedir. Bu ders ile terbiye işlemlerinde kullanılan bu maddelerin özelliklerini ve kullanım alanlarını öğreneceksiniz. Böylece hangi terbiye işleminde hangi yardımcı madde ve kimyasal maddelerin işlemin verimliliğini arttığını bileceksiniz. Uygun şekilde reçete düzenleyebileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler