Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Matbaa ve Baskı

Bu bölümde matbaa ile ilgili terimler ve baskı işlemlerinde kullanılan makinelerin kullanımı hakkında bilgi bulabilirsiniz. Flekso özellikleri, Ofset hakkında detaylı bilgi, tifdruk baskı gibi sektöre yönelik bilgileri öğrenerek Matbba sektöründe kolayca iş bulabilirsiniz.


Ofsette numaratör baskısı nasıl yapılır

Numaratör baskısı, baskıdan sonra yapılan ancak tipo baskı diye adlandırdığımız baskı tekniği tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu işlem hem zaman hem de baskı esnasında çeşitli zorlukların doğmasına sebep olmaktadır. Sürekli form diye adlandırılan baskı tekniği nde baskı esnasında numaratörün basılması gerekmektedir. Biz burada ofsette baskımızı yaparken aynı zaman içerisinde numaratör baskısı yaparak işçilikten, baskı sayısını azaltarak maliyetten kazanmış oluruz. Numaratör baskısı basit gibi görünse de aslında çok dikkat ve sabır isteyen bir baskıdır. Hem baskıyı takip edip hem de numaratördeki baskıyı takip etmek, rakamların hep aynı sayıyı takip etmesini sağlamak nüshalı dediğimiz işlerde bazı zorluklara sebep olabilir.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler