Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Medikal Cihaz bakımı ve Kullanımı

Bu bölümde medikal cihazların bakımı ve medical cihazlarda kullanım sırasında dikkat edilmesi gereken konular verilecektir. Sizde sağlık sektöründe çalışıyorsanız özellikle elektronik medikal cihazların kullanımı için ihtiyacınız olan bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.


Medikal ingilizce Servis Dökümanları

Toplumsal yaşama sunulan her yeni teknolojik ürün, bir teknik servis hizmetini de gerektirmektedir. Bu yüzden üretici firmalar yeni bir teknolojik cihaz üretirken, o cihazla ilgili servis dokümanlarını da hazırlar. Servis dokümanları, ürünle birlikte verilen ve ürünün teknik özellikleri, çalışma prensibi, kurulumu, bakımı, onarımı, yedek parça ihtiyacı vb. ile ilgili çeşitli uyarı, bilgi ve yönergelerden oluşan el kitaplarıdır. Dolayısıyla, o ürünle ilgili teknik servis hizmeti veren her personel için bu kitaplar, en azından ciddi bir deneyim kazanana kadar sürekli el altında tutulması gereken oldukça işlevsel dokümanlardır. Ancak bazen bu el kitapları “anlaşılır ve kullanımı kolay olmadığı” gerekçesiyle ya da yabancı dilde yazılmış olmalarının yarattığı ek güçlükler nedeniyle, başvurulmayan ve tozlu raflarda bekleyen dokümanlar olmaktan kurtulamıyor. Bu durum yeterli deneyim kazanmadan gerçekleştiğinde, genellikle ağır sonuçlar doğuruyor. Bunun yanında, servis el kitaplarında uyulması istenilen yönergelerin farklı bir şekilde yorumlanması da çeşitli zararlara yol açabiliyor. Bu sebeplerden dolayı servis dokümanlarının titiz, dikkatli ve planlı incelenmesi esastır. Kuşkusuz gereken özen ve dikkat, ilk olarak can güvenliği, daha sonra da cihaz güvenliği açısından önemlidir. Servis el kitapları çoğunlukla İngilizce yazılmıştır. Bunları anlamak için öncelikle İngilizce’yi temel olarak bilmek, teknik olarak bu dilde okuyup anlıyor olmak gerekir. Bunun yanında, bu dokümanların genelde nasıl bir formatta yazıldığını, istenen bilgilere en kısa zamanda nasıl ulaşılacağını ve bu dokümanlardan nasıl en verimli şekilde yararlanılacağını da bilmek gereklidir. Cümle kalıplarından kullanılan teknik kavramlara, uyarı işaretlerinden çeşitli teknik sembollere kadar birtakım bilgilerin edinilmiş olmasının ayrı bir önemi vardır. Biyomedikal cihaz teknolojileri alanında, yukarıda belirtilen zorluklarla baş edebilmek açısından bir kılavuz olmayı da hedefleyen bu ders sonunda, İngilizce yazılmış servis dokümanlarını doğru ve verimli bir biçimde kullanabilecek, oradan size gereken bölümü en kısa zamanda bulabilecek ve o bölümdeki temel yönergeleri takip edebileceksiniz. Böylece gün geçtikçe gelişen alanınızda ortaya çıkan yeni ürünlerin teknik servis ihtiyacına daha nitelikli bir biçimde yanıt verebilecek ve kendinizi alanınızda daha yeterli hissedeceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır