Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Olta ve Balıkçılık

Bu bölümde iyi bir balıkçı olmak için ihtiyacınız olan her türlü bilgiyi bulacaksınız. olta çeşitleri, balık çeşitleri, ağ kullanımı, tekneler hakkında genel bilgi. Sizde deniz sevdalısı iseniz bu bölümdeki olta ve ağ bilgilerini seveceksiniz.


Gemi malzemeleri

Seferde her türlü hava ve deniz koşullarında ve limanlarda gemilerin normal çalışma düzenini sürdüren makinelere “Gemi Yardımcı Makineleri”denir. Gemi yardımcı makineleri aynı zamanda gemi ana makinesinin çalışmasına da yardımcı olur. Mesela; dolaşım suyu, cebri yağlama, buharlı gemilerde besleme(Fid) suyu ve besleme suyunun ısıtılması, basınçlı hava sağlamak, yakıt temin edilmesi ve aktarılması işlemleri için yardımcı makineler kullanılır. Gemi ana makinesinin en büyük yardımcısı pompalardır. Dolaşım veya serküleytin, yağlama yağı, soğutma suyu, yakıt sevk pompaları ana makine yardımcılarına birer örnektir. Diğer yardımcıları da direkt olmasa da dolaylı yoldan ana makineye yardımcı olur. Örneğin, separatörlerin görevi yakıtı ve yağı temizlemektir. Yakıtın ve yağın temizlenmesi ana makinenin yakıt pompasının ve hareketli ana makine paçalarını korumaktır. Gemi Yardımcı Makineleri dersinde yardımcı makinelerin neler olduğunu, bunların çeşitlerini, çalışmasını öğreneceksiniz. Her yardımcı makinenin işletim ve bakım işlemleri öğrenecek ve uygulamasını yapabileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler