Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Fotoğraf ve Grafik Dersleri

Bu bölümde temel fotoğrafçılık terimlerinden uzmanlık için gerekli birçok konuya kadar çeşitli dersler bulabilirsiniz. Grafik başlığı altında ise birçok grafik terimi ve bunların bilgisayardaki karşılığını öğreneceksiniz.


Grafikte Doku kavramı

Dokunun çıkış kaynağı doğadır. Dokuyu uygulayabilmek için doğayı ve canlıları çok iyi gözlemlemek, tanımak gerekir. Fakat doğadaki bütün canlılara ulaşmak mümkün değildir. Canlıları ve özelliklerini görsel kaynaklardan dergilerden vb. kaynaklardan, öğrenebilirsiniz. Nesnelerin dış görünüşlerini sağlayan dokusal yapı karakterleridir. Karakterlerine göre gözlemlenerek resmedilen objelerin dokusal yapılarındaki birim biçimleri ve bunların oluşturdukları sistemlerden yaratıcılığınızı kullanarak yeni yorumlar elde edebilirsiniz. Yorumlarınızı oluştururken yaratıcı kişiliğinizle nokta-çizgi, açık-koyu ve renk uyumlarıyla sınırsız sayıda anlatım olanaklarını çoğaltmanız mümkündür. Dokuyu öğrenmekle nesnelere hacim kazandırmayı, açık-koyu ilişkisini ve renk uyumlarını ekleyerek yeni anlatım biçimleri oluşturmayı öğrenmiş olacaksınız. Doku dersini alanınıza uygulayabilirsiniz. Örneğin bir mısırın dokusunu, kuş tüyünün dokusunu alanınıza uygulayabilirsiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır