Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Çiçek ve Bahçe

Çiçek yetiştirmek ve Bahçe bitkileri hakkında her türlü bilgiyi bu bölümde bulabilirsiniz. Siz de çiçekleri seviyorsanız her türlü çiçek hakkında detaylı bilgileri PDF şeklinde indirin ve internete muhtaç olmadan uzun uzun okuyun.


Cupressaceae Türü Süs Bitkileri

Cupressaceae familyası oldukça geniş yayılışlı, yaprak dökmeyen genellikle monoik bazen dioik ağaç ve çalılardır. Erkek organların 3 – 6 tane polen kesesi vardır. Dişi organlarda bir veya daha fazla tohum taslağı bulunur. Pulcukları bir araya gelerek kozalak teşkil eder. Kozalakların pulcukları küçük, yassı veya etli olabilir. Olgun kozalak odunlu bazen de etli bir baklaya benzer şekilde derimsi gibidir. Yapraklar dallar üzerinde karşılıklı veya çevrel olarak sıralanmıştır. Genç yapraklar iğne, sonrakiler pul şeklindedir. Memleketimiz de üç cinsi bulunmaktadır. Bu üç cins şunlardır: Kozalaklar odunsu, kozalak pulları kalkan şeklinde ve kozalağın ortasında bir noktaya bağlanmış ve sıkıca kapanmış, olgunlukta aralanmışsa cupressus ya da chamaecyparis bitkileri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kozalaklar odunsu, kozalak pulları kiremit gibi dizilmiş ve 6 – 10 adet pul bulunursa thuja bitkisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kozalaklar az ya da çok etli, kısa pullu bir sap üzerinde veya uzun dalcıklar üzerinde olursa juniperus bitkisi olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte siz bu dersi tamamladığınızda yukarıda sayılan bitki gruplarını ayırt edebilecek ve bu bitkilerin üretimini yapabileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler