Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Çiçek ve Bahçe

Çiçek yetiştirmek ve Bahçe bitkileri hakkında her türlü bilgiyi bu bölümde bulabilirsiniz. Siz de çiçekleri seviyorsanız her türlü çiçek hakkında detaylı bilgileri PDF şeklinde indirin ve internete muhtaç olmadan uzun uzun okuyun.


Ayırma ve bölme yöntemiyle çiçek üretimi

Ayırma ve bölme ile üretim vegatatif üretimin diğer bir yöntemidir. Ayırma ile üretim aynı ortam içinde bulunan birden fazla kök oluşturmuş bitkilerin tek tek ayrılması şeklinde uygulanan bir yöntemdir. Bölme ile üretim ise bitkinin toprak altında oluşmuş özelleşmiş kök ve gövdelerinde uygulanan bir yöntemdir. Aslında bu organların görevi gıda maddesi depolamaktır. Ancak bunlar metamorfoza uğrayarak aynı zamanda üretim içinde kullanılmaktadır. Bu bitki kısımları büyüme mevsimi içinde bitkiye besin maddesi sağlarken, aynı zamanda toprak içinde yeni parçalar meydana getirerek birden fazla üretim materyali sağlar. Bu bitki kısımları daha genel olarak soğan olarak bilinmektedir. Yemeklerimizde kullandığımız patates, soğan, kesme çiçek olarak lale, glayöl, frezya, sümbül, iç mekân bitkisi olarak orkide, caladium bu yöntemle üretilen bitkilere örnektir. Tek bir lale veya frezya soğanı dikildiğinde büyüme mevsimi sonunda elimizde birden çok küçük soğancıklar bulunur. Bu soğancıklar tekrar dikilerek bir daha ki seneye daha fazla soğan temin etmiş oluruz. Yine aynı şekilde gösterişli bir salon bitkisi olan Caladium özelleşmiş gövde tipi olan yumru ile üretilir. Bir Caladium yumrusu her parçada bir göz bulunacak şekilde bölünürse birden fazla bitki elde dilmiş olur. İşte bu ders ile özelleşmiş kök ve gövdelere sahip bitkileri ve bu yöntemlerin nasıl uygulanabileceğini öğreneceksiniz. Böylece elinizdeki imkânlar dâhilinde ayırma ve bölme ile üretim yapabileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler