Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Medikal Cihaz bakımı ve Kullanımı

Bu bölümde medikal cihazların bakımı ve medical cihazlarda kullanım sırasında dikkat edilmesi gereken konular verilecektir. Sizde sağlık sektöründe çalışıyorsanız özellikle elektronik medikal cihazların kullanımı için ihtiyacınız olan bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.


Röntgen Cihazı Fonksiyon Testleri

Tıp alanında kullanılan röntgen cihazlarından elde edilen görüntüler, insan sağlığı açısından bir çok hastalığın tanısında oldukça önemli bir rol üstlenir. Doğru tanının konulmasında elde, edilen görüntünün net olması önem taşır. Bununla birlikte röntgen cihazları birçok biyomedikal cihaz gibi hem hasta hem de kullanıcı ve servis elemanı açısından önemli riskler taşır. Bu risklerin ortadan kaldırılması ve röntgen cihazlarının istenilen nitelikte çalışabilmesi için sistem ünitelerinin doğru çalışması ve kalibrasyonlarının yapılması gerekmektedir. Elinizdeki derste, röntgen cihazlarının sistem bütünlüğü açısından kontrollerin nasıl yapıldığını göreceksiniz. Elektriksel güvenlik ölçümleri için kullanılan cihazları ve yapılması gereken testleri bulabilirsiniz. Elinizdeki derste yine röntgen cihazlarında yapılan kalibrasyon ölçümlerini ve kullanılan kalibrasyon cihazlarını bulabilirsiniz. Tıbbi cihaz ve sistemlerin bulunduğu ortamların insan sağlığı ve çevre için önemli riskler taşıdığını unutmayınız. Bu cihazlarla çalışırken üzerinize düşen sorumluluğun son derece büyük olduğunu ve çok küçük ihmallerin ne kadar büyük sonuçlar doğurabileceği bilinciyle hareket ediniz ve tüm çalışmalarınızda bu duyarlılığı gösteriniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır