Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Matbaa ve Baskı

Bu bölümde matbaa ile ilgili terimler ve baskı işlemlerinde kullanılan makinelerin kullanımı hakkında bilgi bulabilirsiniz. Flekso özellikleri, Ofset hakkında detaylı bilgi, tifdruk baskı gibi sektöre yönelik bilgileri öğrenerek Matbba sektöründe kolayca iş bulabilirsiniz.


Matbaada el işlemleri

Bu ders ile matbaalarda elle uygulanan kâğıt havalandırma, kâğıt kırma ve harman yapma ile ilgili işlemlerin yapılışları hakkında bilgiler öğrenecek, matbaa el işlerinin yapılışıyla ilgili beceriler kazanacaksınız. Günümüzde kullanılanan bütün baskı tekniklerinde kâğıt ve türevleri üzerine baskılar yapıldığı hepimiz tarafından bilinen bir gerçektir. Kâğıt ve türevleriyle ilgili yapılacak işlerde kâğıtları havalandırmanın çalışma şartlarında ne kadar önemli olduğunu öğreneceksiniz. Baskı tekniklerinin herhangi birinde basılmış formaların kırımı özen ve dikkatli bir çalışma ister. Elle yapılan kâğıt katlama işlemlerinin çeşitleri ve kâğıt su yönünü bulma teknikleri hakkında bilgiler edineceksiniz. Edindiğiniz bu bilgiler doğrultusunda formaların kırımını yapacaksınız. Formalar halinde basılmış kâğıtlar kendi başlarına bir şey ifade etmez. Bunların ciltleme tekniğine uygun olarak ya kırımları yapılır ya da tek yaprak halinde kesimleri yapılır. Kırımı ya da kesimi yapılmış basılı işlerin takım haline getirilmesi gerekir. Takım haline getirmek için işimizin özelliğine uygun harman çekme şekillerini ve kâğıt istifleme yöntemlerini öğreneceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler