Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Freze, CNC, Torna, Cad-Cam ve Makine Bilgisi

Bu bölümde çeşitli Makine bölümlerine ait programlar ve makinelerin kullanımı için teknik bilgi bulacaksınız. cad/cam programlarının kullanımından endüstriyel birçok makine kullanımına kadar kapsamlı bilgi verilmiştir. Bilgisayarla CAD katı modelleme çizimi, freze ve torna tezgahları kullanımı. Metal ve mermer işlemede kullanılan teknikler. Plastik Enjeksiyon ve Metal enjeksiyon kalıpları çıkarılması.


Kam, Kasnak ve Kayış çeşitleri

Klasik yöntemlerin kullanıldığı ve geçmişte kalan üretim tekniklerinde ürün önce üretilip sonra projeye dökülürken, şimdilerde ise bir ürün önce tasarlanmakta ve daha sonra sıfır hata ve sıfır fire mantığıyla üretilmektedir. Bir ürünün piyasadaki çevrim süresi de gittikçe azalmaktadır. Piyasada kalıcı olabilmek için bir şirketin teknik olarak yeterli olması ve gelişmeleri sürekli takip etmesi gerekmektedir. Bundan dolayı şirketler eğitimli ve deneyimli eleman arayışı içine girmişlerdir. Şirketlerin eğitimli eleman arayışlarında en önemli payı bilgisayar ortamında tasarım yapabilen ve teknik resim çizip okuyabilen elemanlar oluşturmaktadır. Bilgisayar ortamında tasarlanan ürünlerin maliyetleri, işçilik giderleri, stok kontrolleri, analizleri de bilgisayar programları vasıtasıyla yapılmaktadır. Bu bakımdan ürün tasarımının ilk aşaması olan teknik resmin çizilip okunması becerisi, bir teknik eleman için mutlaka kazanılması gereken bir beceridir.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler