Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

El Sanatları

Nakış işleme, Kilim dokuma, makine ile nakış dokuma, boncuk işleri, zili, sumak, cicim dokuma gibi el sanatları hakkında resimli ve basit dersler.


Elde Çin iğnesi dokuma yapmak

Çin iğnesi tekniğinin, işleme teknikleri içinde önemli bir yeri vardır. Adından da anlaşılacağı gibi Çin iğnesi ilk defa Çinliler tarafından uygulanmıştır.18. ve 19.yüzyıllar da Türk işlemeleri arasında görülmektedir. Renkli ipliklerle adeta resim yapmış gibi görüntü verir. Renklerin ahengi, düzeni ve sanatsal görünümü ile Çin iğnesi tekniği bugüne kadar ulaşmıştır. Bu teknikle, renklerin birbiriyle kaynaştırılması ile günlük yaşantımızdan ve doğadan faydalanarak çeşitli rengi bir araya getirerek göze hoş görünen estetik ürünler oluşturulabilmektedir. Çin iğnesi tekniğini kullanarak doğadan, günlük yaşantımızdan olayları çeşitli zeminler üzerine uygulayabiliriz. Meslek dersi için hazırlanan bu ders, uygun çalışma ortamı sağlanarak Çin iğne tekniğinde model ve malzeme ihtiyacını belirleme, kumaşı işlemeye hazırlama, Çin iğnesi tekniğini uygulama, yardımcı iğne teknikleri uygulama, ütü yapma, kalite kontrol bilgi ve becerilerini içermektedir. Bu ders size elde Çin iğnesi tekniğini yapma becerisi kazandıracaktır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

memnune bodur çin iğnesi yapılışı

elde çin iğnesi yapılışı

15-12-2011 00:41

    Mesaj

    Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Öneriler