Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

El Sanatları

Nakış işleme, Kilim dokuma, makine ile nakış dokuma, boncuk işleri, zili, sumak, cicim dokuma gibi el sanatları hakkında resimli ve basit dersler.


Dokuma boyası hazırlamak

İnsanlar kullandıkları yer yaygılarını ve kumaşları estetik bakımdan daha güzel ve zevkli hale getirmek için MÖ 3000 yıllarından itibaren boyamaya başlamışlardır. İnsanlığın estetik anlayışındaki gelişmelerle dokuma ve kumaş üzerindeki desen ve renk faktörleri de gittikçe zenginleşmeye başlamıştır. İnsanlar tüm bunlara paralel olarak tek renge boyanmış kumaşların yerine, çok renkli dokumalar elde etme çarelerini aramışlardır. Bu nedenle çeşitli renklerde boyanmış lifin iplik haline getirilmesi ve çeşitli renklerde boyanmış ipliklerin dokuma tezgâhında dokunması, aplike, nakış, yağlı boya ile boyanması ve basılması yoluyla çeşitli renklerde desenler elde etme yoluna gidilmiştir. Ana renklerle boyama yapılabildiği gibi ana renklerin karışımından ara renkler elde edilerek de boyamacılıkta yenilikler başlamıştır. Bitkilerin kökleri, sapları, yaprakları, çiçekleri ve meyveleri; sarı, kahverengi, mavi, siyah ve kırmızı elde etmek için kullanılırdı. Doğal liflerin yetersizliği, yapay ve sentetik lif üretimini ve kullanımını hızla yaygınlaştırmıştır. Kadınların saf yünden yaptığı kirman ipleri, kök boya ile ana ve ara renklerde boyanarak kilimlerde ve el dokumalarında kullanılmaktadır. Kök boya elde etmek için açık havaya ya da atölyeye ihtiyaç vardır. El dokumacılığında genellikle doğal yani bitkisel boya kullanılmaktadır. Zaman zaman sentetik içerikli boyalar da kullanılmaktadır. Yaz geldiği zaman, bitkisel boyada kullanılan bütün bitkiler, dağlardan tek tek toplanarak, gölge bir yerde kurutulup, nem almayacak şekilde depolanır. El dokumacılığı, yelpazesi çok geniş olan bir el sanatıdır. Bu çalışma içinde ipleri ve elde ediliş yöntemlerini öğrenerek ipin boyama aşamalarını kavrayacaksınız. Boyada bitkilerin rolünü ve hangi bitkiden ne renk elde edildiğini öğreneceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler