Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Örgü , Tekstil ve Dokuma Giysiler

Bu bölümde çeşitli örgü işleri ve hızlı şekilde tekstil ürünleri hazırlamak için gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Kumaş boyamadan örme Etek ve Hırka hazırlamaya kadar çok çeşitli konular bu bölümdedir.


Çorapta modelden nasıl örgü anlaşılır

Giyim ve giydirme, ilk dönemlerden günümüze kadar gerekliliğini korumuştur. Sosyal yaşantı içinde insanın giyinmesi, özellikle iyi giyinebilmesi son derece önem taşımaktadır. İnsanların ‘farklı olmak’ isteği; giyimi alternatifli hâle getirmiş, seri üretimlerin ve özelçorapsektörlerinin giderek yaygınlaşmasına sebep olmuştur. İyi bir moda tasarımcısının öncelikle sanatsal ve kültürel alanlarda entelektüel birikiminin olması gerekir. Bu alanlarda bir gözlemci olarak dünyadaki tüm yenilikleri izlemesi, görsel zekâsı ve hafızasıyla modayı nelerin şekillendirdiğini kavraması ve çevresinde rahatsız olduğu şeyleri düzeltmeye ve değiştirmeye istekli olması gerekir. Bunun yanısıra modanın dinamiğini göz önüne alırsak hızlı düşünme yeteneği ve çalışma disiplinin olması, farklı problemlere farklı koşullarda çözüm bulma yeteneği kaçınılmazdır. Toplumda, her bir ferdin kazandığı statü gereği çizdiği imaj, moda olgusunu da doğal olarak beraberinde getirmiştir. Görselliğe büyük önem verilen bu zamanda moda, sosyalstatülerimizi belirleyebilecek kadar güçlü, kişiliğimizi yansıtabileceğimiz kadar özgür ya daseçimlerimizi yaşayamayacağımız kadar tehlikelidir. Giysilerimiz ve ilgi çekici çoraplarımız üzerimize yapışan toplumsal kimliklerimizdir. Moda tasarımı eğitimi, sanatsal ve kültürel alanda yeni gelişmelere ilgi duyan, yaratıcı ve düşünme yeteneği olanlar için çorap sektöründe araştırma ve geliştirme bölümlerinde çalışma olanağı sağlamaktadır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler