Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Medikal Cihaz bakımı ve Kullanımı

Bu bölümde medikal cihazların bakımı ve medical cihazlarda kullanım sırasında dikkat edilmesi gereken konular verilecektir. Sizde sağlık sektöründe çalışıyorsanız özellikle elektronik medikal cihazların kullanımı için ihtiyacınız olan bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.


Biyolojik işaretlerin Sayısal Dönüşümü

Bu derste biyolojik sinyallerin analog formdan sayısala ve sayısal formdan analoğa çevrilmesi için kullanılan temel devrelerin uygulaması yaptırılacaktır. Bu temel devrelerin uygulaması yanında sayısal sinyal işleme ile ilgili diğer yardımcı sayısal devreler hakkında bilgilerde verilecektir. Bilindiği gibi fiziksel sinyallerin birçoğu analog yöntemlerle ve elemanlarla ölçülmektedir. Bu durum biyomedikal alanda da aynıdır. Fakat cihazlar aldıkları bu analog sinyallerin sonucunu kullanıcıya genelde sayısal yöntemlerle aktarırlar. Sayısal olarak girilen verileri analog olarak kullanıcıya aktaran sistemlerde mevcuttur. Örneğin dijital tansiyon cihazlarında kalp atışlarının oluşturduğu basınç ölçülür, fakat cihaz ekranında bu değer sayısal olarak verilir. Örnekleri çoğaltmak mümkündür. Biyomedikal cihazların çoğunda bu sistem karşımıza çıkacaktır. Bundan dolayı bu uygulamaların ve yapının iyi anlaşılması meslek hayatınız için önem taşımaktadır. Bu dersin iyi anlaşılması ve uygulamaların başarılı bir şekilde yürütülmesi için el becerilerinin yeterli seviyede olması ve sayısal elektronik konularına hakim olunması önemlidir. Bu konularda eksiğiniz varsa önceki ilgili dersleri gözden geçirmeniz yararınıza olacaktır. Uygulama esnasında yardım ve bilgi almaktan çekinmeyiniz. Ders içindeki uygulama yönergelerini özümseyerek işinizi yapmanız tavsiye edilir. Bu derste size anlatılacak olan konu ve uygulamalar basit yapıya sahip, anlaşılır ve temel bilgilerdir. Bu dersi başarı ile tamamladığınızda karşınıza çıkabilecek daha komplike sistemlere daha kolay adapte olabileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır