Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Matbaa ve Baskı

Bu bölümde matbaa ile ilgili terimler ve baskı işlemlerinde kullanılan makinelerin kullanımı hakkında bilgi bulabilirsiniz. Flekso özellikleri, Ofset hakkında detaylı bilgi, tifdruk baskı gibi sektöre yönelik bilgileri öğrenerek Matbba sektöründe kolayca iş bulabilirsiniz.


Ciltlemede iç blok birleştirme nasıl yapılır ?

İç blok birleştirme dersi ile küçük ciltleme aletlerini ve tekniklerini kullanarak iç blok birleştirme işlemini yapabileceksiniz. Fasikül halindeki bir kitabı iplik dikiş yöntemini kullanarak bir araya getirebileceksiniz. Tek tek sayfaları bir araya getirebilmek için saplamalı iplik dikiş yöntemini kullanacaksınız. Ya da aynı sayfaları, çentik açarak birleştireceksiniz. Kâğıt bloklarını tel dikiş makinesi kullanarak birleştirmeyi öğreneceksiniz Bütün bunların tekniğine uygun olarak birleştirilmesini görecek ve uygulayabileceksiniz. Matbaaya çalışmak için gelen çırakların mutlaka ilk uğradığı bölüm mücellithane, ilk yaptıkları iş ise tek yapraklı işlerin harmanı, toplanması ve birleştirilmesidir. Kâğıtların tek tek olarak bir yerde durması zordur. Kitap ya da dergilerin, tek tek sayfalar halinde olduğunu düşünün. Hiç birisinin sayfalarına sahip olamayız, hepsi dağılır, toplaması zor olur. Bu derste tek sayfalı işlerin blok haline getirilmesini uygulayarak öğreneceksiniz. Öğreneceğiniz yöntemler makine kullanılarak da yapılmaktadır. Fakat klasik ciltleme yapan yerler ile küçük cilt evleri hala bu yöntemi kullanmaktadır. Bu yöntemleri öğrenmeden makine ciltlemesini kavramanız zor olacaktır. Bu ders size mesleki el becerisini de kazandıracaktır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler