Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Tekne ve Yat

Tekne ve yat kullanma hakkında bilgi, yat sürme hakkında teknik detaylar. Tekne motoru ve diğer donanım gibi konuları bu bölümde bulabilirsiniz. Sizde yat ve teknelere meraklıysanız bu bölümdeki bilgileri seveceksiniz.


Gemi ısıtma tesisatı

Gemilerde ısıtma tesisatının önemli yeri vardır. Isıtma tesisatı, gemi boyutu ve ısıtılacak mekâna göre çeşitli şekillerde yapılmaktadır. Mekanik güç tesisi gerektiren büyük gemilerde buhar kazanı, iklimlendirme ünitesi ve elektrik enerjisinden faydalanılır. Mekanik güç tesisi gerektirmeyen gemilerde ise soba, elektrikli ısıtıcılar ve güneş enerjisinden faydalanılır. Isı bilimi olarak bilinen termodinamiğin ikinci kanununa göre ısı enerjisini iletmek için bir sıcaklık farkı olmalıdır. Yüksek sıcaklıklı bir maddeden çıkan ısı, düşük sıcaklıklı bir maddeye doğru hareket eder. Gemi ısıtma boru tesisatı yapılırken bu kanun prensipleri dikkate alınarak döşenmelidir. Isıtma tesisatında enerji kayıplarının verimliği etkilediği unutulmamalıdır. Isıtma tesisatını öğrenmek için öncelikle sistemin ön imalatı ve yardımcı ekipmanların bilinmesi gerekir. Isıtma Tesisatı dersinden sonra Isıtma Tesisatı Montaj ve Resim derslerini öğreneceksiniz. Bu dersin sonunda size gerekli donanım sağlandığı zaman geminin ısıtma tesisatını üretebileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

ice MARİN KLİMA

TEKNEDEKİ ISITMA İHTIYACINIZI HEAT PUMP ÇALIŞAN KONDENSER ISISINI DENİZ SUYUNA TRANSFER EDEN VERİM KATSAYILARI COP DEGERLERI YUKSEK OLAN KOMPAK CİHAZLARLA  PAKET VEYA MERKEZI SİSTEM KLİMA İLE ÇÖZEBİLİRSİNİZ YAZIN HAVA SICAKLIGI 40 DERECE İKEN DENİZ SUYU 23 DERECE OLACAGI İÇİN SU SOGUTMALI CIHAZLAR DİGER CIHAZLARA GÖRE 12 ORANINDA DAHA VERİMLİDİR.

İYİ BİR MARİN KLİMA NASIL OLMALIDIR?

 KONDENSER DENİZ SUYUNA KARŞI BAFON BORUDAN İMAL EDİLMESİ GEREKLİDİR. SESİ ABSORBE ETMESİ İÇİN ALT TAVASI PLASTİK OLMASI GEREKLİDİR. FANLAR PLASTİK EN ÖNEMLİSİDE SANAYİDE KULLANILAN FANLAR YERİNE RPM HIZI DÜŞÜK ÖZEL TASARLANMIŞ ABS PLASTİK TEN ÜRETİLEN RADYAL FANLAR KULLANILMASI GEREKLİDİR AKSİ TAKDİRDE SES DESİBELİ YÜKSEK OLACAKTIR YOGUŞMA SUYU İÇİN ÖZEL TASARLANMIŞ BİR DEPO OLACAKTIR SU BELLI BİR YÜKSEKLIGE ULAŞTIGINDA DRENAJ SU POMPASI DEVREYE GİRİP SU BELLI NOKTALARA YAYILMADAN DIŞARIYA ATILACAKTIR AKSİ TAKDİRDE YOGUŞMA SUYU ZAMANLA TEKNEDE KOKU VE PASLANMALARA SEBEBİYET VERECEKTİR TASARIMI VE ELEKTRİK BAGLANTILARI KONTROL SİSTEMİ MÜMKÜN OLDUGUNCA MEKANİK OLMALIDIR BAKIM ONARIM İÇİN RAHATÇA ULAŞABİLİR OLMALIDIR ELEKTRİK BAGLANTILARI HAVA ALMAYACAK OKSİDE OLMAYACAK SEKILDE MUHAFAZA EDİLMELİDİR CİHAZIN BOYUTLARI ERGONOMİK OLMALIDIR İCEAİRKLİMA.COM

09-02-2014 23:43

    Mesaj

    Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır